Windows 10'da Bluetooth Açık / Kapalı kilidi / kilidi açarken nasıl

Bluetooth 10, bir Windows 10 sistemine eşlendiğinde, Bluetooth açıldığında otomatik olarak bağlanacaktır. Yine de açmak zorundasınız ama bu da yapılması oldukça basit. Bluetooth otomatik hale getirilemediğinden daima manuel olarak Açık veya Kapalı konuma geçeceksiniz. Kilitlemek / kilidini açmak için Bluetooth'u açıp kapayabilmeniz için otomatikleştirmek istiyorsanız, Görev Zamanlayıcı'yı, iki BAT komut dosyasını ve bir uygulamayı kullanmanız gerekir.

Bluetooth'u otomatikleştir

Görev Zamanlayıcı'daki görevlere sonunda ulaşacağız. Bir uygulamayı çalıştıracak iki görev ve iki komut dosyası oluşturmanız gerekecek.

Ön şartlar

Başlamak için üç şeye ihtiyacınız var; Görev Zamanlayıcısı, iki BAT komut dosyası ve bir uygulama. İhtiyacınız olan uygulamaya RadioControlCmd adı verilir. Microsoft Mağazasında bulunabilir. Bu uygulamayı Windows sürücünüze yüklediğinizden emin olun. Farklı bir sürücüye yüklediyseniz, yüklendikten sonra taşıyabilirsiniz.

Senaryo

Gereksinim duyacağınız iki komut dosyasını oluşturun. Bir komut dosyası Bluetooth'u açacak, diğeri onu kapatacak.

Not Defteri'ni açın ve aşağıdakini yapıştırın. Bu, Bluetooth'u açacaktır. Bir isim verin, örneğin Bluetooth On ve BAT dosya uzantısıyla kaydedin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da ses seviyesi nasıl ayarlanır / kilitle / aç

, Windows

PowerShell Komut Dosyalarını Windows 10'da Otomatik Çalıştırma

radiocontrol.exe 0 on

Şimdi ikinci betiği oluşturmanız gerekir. Yine, aşağıdakileri yeni bir Not Defteri dosyasına yapıştırın. Bu komut dosyası, Bluetooth Kapalı'yı seçerek Bluetooth Kapalı olarak adlandırır ve BAT dosya uzantısıyla kaydeder.

radiocontrol.exe Bluetooth off

Not: Komut dosyalarını kaydetmek için farklı bir ad kullanabilirsiniz. Size kalmış ancak betikleriniz için tanımlayıcı isimler kullanmak iyi bir fikirdir.

Görevler Oluştur

Görev Zamanlayıcı'yı açın ve sağdaki sütunda Yeni görev oluştur'u tıklayın. Oluşturduğumuz ilk görev, sisteminizi kilitlediğinizde Bluetooth'u kapatmak olacak. Göreve, görevin ne için olduğunu size söyleyecek bir ad verin.

Genel sekmesinde, yalnızca görevin adını ve başka hiçbir şeyi ayarlamanız gerekmez. Gerisini olduğu gibi bırakın. Tetikleyiciler sekmesine gidin ve Yeni düğmesine tıklayın. Üst kısımdaki açılır menüden, İş istasyonu kilidi seçeneğini seçin. Bu sekmede yapmanız gereken tek şey bu.

Eylemler sekmesine gidin. Buraya iki işlem eklemelisin. Alt kısımdaki Yeni düğmesine tıklayın. Eylem, bir program başlatmak için ayarlanacak. Gözat alanına, aşağıdakileri girmeniz gerekir;

%USERPROFILE%AppDataLocalMicrosoftWindowsAppsradiocontrol.EXE

Tamam'ı tıkladığınızda ilk eylem eklenecektir. Şimdi ikinci eylemi eklemeniz gerekiyor. Alt kısımdaki Yeni düğmesine tıklayın ve bu sefer Gözat düğmesine tıklayın. Oluşturduğunuz betiği, Bluetooth'u Kapatacak. Tamam'ı tıklayın.

Bu yapılan ilk senaryo. Sağ tıklayın ve Çalıştır'ı seçin.

Sisteminizin kilidini açtığınızda Bluetooth'u açmak için yeni bir görev oluşturun. Senaryonun ne yaptığını söyleyen bir isim verin. Tetikleyiciler sekmesine gidin ve açılır menüden İş istasyonunda kilidi aç'ı seçin.

Eylemler sekmesine gidin. Buraya iki işlem eklemelisin. İlk yüklediğiniz uygulamayı arayacak. Gözat kutusuna aşağıdakini ekleyin.

%USERPROFILE%AppDataLocalMicrosoftWindowsAppsradiocontrol.EXE

İkinci bir işlem ekleyin ve bu sefer Bluetooth'u Açacak komut dosyasını seçin. Tek yapman gereken bu. Tamam'ı tıklatın ve görevi çalıştırın.

Sisteminizi kilitlediğinizde, Bluetooth Kapalı olacaktır. Kilidi açtığınızda tekrar açılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Chromium'u temel alan Edge nasıl denenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.