Windows 10'da Bluetooth aygıtları için tarama nasıl durdurulur

Bluetooth açık olduğunda, iki şey yapar; sahip olduğunuz eşleştirilmiş ve bağlı cihazlarla bağlantı kurar ve sürdürür ve diğer Bluetooth cihazlarını tarar. Windows 10'da Bluetooth, aygıtları sürekli olarak tarıyor. Biraz pil tükenmesi ve biraz güvenlik riski var ama bunun için kapatma düğmesi yok. Bluetooth'u kapatırsanız, Bluetooth cihazlarını taramayı durduracaktır ancak tüm bağlı cihazlarınızın bağlantısı kesilecektir, bahsetmeksizin, Yakındaki Paylaşım artık çalışmaz.

Kutuda, taramayı devre dışı bırakmak için çevirebileceğiniz bir anahtar yoktur, ancak, anahtar etkinleştirildiğinde çalışan birçok Bluetooth servisinden birini devre dışı bırakabilir ve sisteminizin Windows 10'da Bluetooth cihazlarını taramasını durdurabilirsiniz.

Bluetooth cihazlarını taramayı durdur

Hizmetler panelini açın. Windows aramada Servisleri arayabilir veya çalıştırma kutusunu (Win + R klavye kısayolu) açıp services.msc yazabilirsiniz.

Servisler penceresinde, Bluetooth Destek Servisleri adlı bir servis arayın. Sağ tıklayın ve içerik menüsünden Durdur seçeneğini seçin. Bu, sisteminizin Bluetooth cihazlarını taramasını önler. Arayüz hala cihazlar için tarama yaptığını gösterecek, ancak değil.

Hizmeti çift tıklarsanız, yeni bir cihaz bağlamanız gerektiğinde servisin cihazları taradığını söyleyen açıklamasını okuyabilirsiniz. Açıklama, zaten bağlı olan cihazlarda sorunlara yol açabileceğini ve bunun mümkün olmamakla birlikte mümkün olduğunu söylüyor. Bluetooth cihazlarınız servisi durdurduktan sonra çalışmaya başlarsa, tekrar etkinleştirmelisiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Eşleşmiş Bluetooth Aygıtlarını Windows 10'da Nasıl Hızlı Bir şekilde Bağlayabilirim?

, Windows

Windows 10'da Bluetooth MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Yine de etkinleştirildikten sonra, sisteminiz cihazları taramaya başlayacaktır. Bu düzeltme kısıtlamalarla birlikte gelir ve çalışmadığı durumlar olabilir. Ağınızdaki diğer sistemleri arayamayacağı için yakındaki paylaşım etkilenecek.

Bilgisayarınızın Bluetooth aygıtlarını taramasını sağlamak için sürekli olarak bir güvenlik riski olsa da, tarama otomatik olarak bir cihazın bağlanabileceği anlamına gelmez. Çoğu durumda, bir Bluetooth cihazında bir tür kimlik doğrulaması gerekir ve tabii ki cihazın kendi sisteminize bağlanmasına izin vermeniz gerekir.

Bluetooth'un kullanılma olasılığı vardır, ancak Bluetooth'un sınırlı bir menzile sahip olduğunu ve bu nedenle riskin büyük ölçüde kısıtlandığını unutmayın. Ancak alınacak iyi bir önlem, artık kullanmadığınız tüm aygıtların eşleştirilmesinin kaldırılmasıdır.

Bir önceki yazımız olan Insider'ın Windows 10 Insider Bulsds'ı çalıştırmadan uygulamalar oluşturmasını nasıl sağlayabilirsiniz başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.