Windows 10'da Bluetooth üzerinden nasıl dosya gönderilir

Windows 10, Bluetooth üzerinden çalışan Nearby Share adlı bir özelliğe sahiptir. Bluetooth 4.0 sürümünü gerektirir ve yalnızca Windows 10 aygıtları arasında çalışır. Az söylemek, ancak Windows 10'un bağlam menüsü üzerinden Bluetooth üzerinden dosya gönderebildiğini sınırlıdır. İşte nasıl çalışıyor.

Cihazları bağlayın

Bluetooth üzerinden dosya göndermeden önce, cihazınızın üzerine dosya almayı desteklediğinden emin olmanız gerekir. Bluetooth'u açın, eşleştirin ve cihazı bağlayın.

Bluetooth üzerinden dosya gönder

Her şeyi ayarladıktan sonra, Bluetooth üzerinden dosya göndermeye hazırsınız. İçerik menüsü yöntemini ve Komut İsteminden nasıl yapabileceğinizi ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Bağlam menüsü

Dosya göndermek istediğiniz cihazla dosya göndermek istediğiniz sisteme bağlı olarak, bir dosyayı sağ tıklayın ve Gönder> Bluetooth'u seçin.

Açılan pencerede, dosya göndermek istediğiniz cihazı seçin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Bluetooth aygıtları için tarama nasıl durdurulur

, Windows

Windows 10'da Bluetooth MAC Adresi Nasıl Bulunur?

Komut istemi

Komut İsteminden Bluetooth üzerinden dosya göndermek için btobex adlı bir yardımcı programı indirip yüklemeniz gerekir. Kurulum sırasında, kullanımını kolaylaştırmak için Yollar ortamınıza eklemek isteyip istemediğinizi soracaktır.

Komut İstemi'ni açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

Sözdizimi

btobex -n “Device name” “file name”

Örnek

btobex -n “Nexus 6P” test_image.png

Uygulamaların içerik menüsü seçeneğinden daha fazla dosya göndermesi biraz daha uzun sürüyor ancak yine de işi alıyor. Dosya aktarımı sisteminizde başlar, ancak her iki durumda da dosyayı gönderdiğiniz aygıtın dosya aktarımını kabul etmesi gerekir. Cihaz aktarımı reddederse, zorlayamazsınız.

Komut İstemi yöntemi, Windows 10'un hoş görünmediği aygıtlarla çalışır ve Bluetooth ile başlamak için birkaç problemle karşılaşırsınız.

btobex diğer birkaç işlevi de destekler ve bir parçası olduğu araç seti, Bluetooth'ları yeniden adlandırma, uzak hizmetleri devre dışı bırakma ve portları yönetme gibi çeşitli yönleri değiştirebilir.

Windows 10 masaüstleri arasında dosya gönderiyorsanız, yakındaki paylaşım gerçekten bunu yapmanın en iyi yoludur. Bazı durumlarda yakındaki aygıtlar her zaman görünmese de, diğer Bluetooth aktarma yöntemleriyle aynı derecede güvenlidir. Sisteminiz diğer cihazı bulduktan sonra, dosyaları diğer masaüstüne güvenilir bir şekilde gönderebilecek. Bluetooth sürüm kısıtlaması devam ederse, son üç yılda satın alınan cihazların çoğu 4.0.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da altyazı dosyaları video adına nasıl yeniden adlandırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.