Windows 10'da boş klasörler nasıl bulunur

Windows 10, disk alanı kullanımını klasöre göre görüntülemenizi sağlayan bir araca sahiptir. Ayarlar uygulamasındadır ve sabit diskinizde yer boşaltmanız gerekirse, temizlenmesi gerekenleri aramaya başlamak için iyi bir yer. Büyük, işe yaramaz dosyaların yer kapladığı yerlerde, boş klasörler bir dosyayı bulmaya çalışırken sorun yaratma eğilimindedir. Windows 10'da boş klasörleri aşağıda bulabilirsiniz.

Boş klasörler bul

Windows 10'da boş klasörler bulmak oldukça kolaydır. PowerShell'de basit bir komut çalıştırabilir ve tüm klasörler sizin için listelenir. Komut tüm sürücüde veya belirli bir klasörde çalıştırılabilir.

PowerShell'i açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın;

$SomePath=”C:UsersfatiwDesktop”

Get-ChildItem -Path $SomePath -Recurse -Directory | ForEach-Object -Process {
if ($false -eq $_.GetFileSystemInfos())
{
$_.FullName
}
}

İhtiyaçlarınıza uyacak şekilde yukarıdaki komutun ilk satırını düzenlemeniz gerekir. İlk satırda, virgüllerle kapalı olan yolu, taramak istediğiniz klasörün yoluyla değiştirin.

Örnekler:

Tüm C sürücünüzü taramak için;

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

PowerShell'i Windows 10'da Her Zaman Yönetici Olarak Çalıştırma

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

$SomePath=”C:”

veya

D sürücüsüne kaydedilen Steam kütüphanesini taramak için;

$SomePath=”D:SteamLibrary”

veya

Bir kullanıcı klasörü taramak için;

$SomePath=”C:UsersYourUserName”

Komut, belirtilen konumdaki tüm boş klasörlerin listesini döndürür. Liste, klasörün yolunu içerecektir. Hiçbir şeyi silmez veya taşımaz. Klasörlerden birinden kurtulmak istiyorsanız, bunu PowerShell yoluyla yapabilirsiniz, ancak bunları Dosya Gezgini'nden silmek daha kolaydır.

Bu komutu bir sürücünün tamamında çalıştırırsanız, özellikle Windows sürücünüzde çalıştırıyorsanız, tamamlanması daha uzun sürebilir, ancak yine de hızlı bir şekilde tarar ve bulmak için bir tıknaz, hatta iyi yapılmış bir araç kullanmaktan çok daha iyidir Windows 10'da boş klasörler 10. Bir araç kullanıyorsanız, klasörleri silmek için bir araç kullanın, ancak güvenilir bir taramanın çalışması devam ederse, PowerShell'i sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Bu komutu çalıştırmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olmadığını, ancak Windows sürücünüzde çalıştırıyorsanız, yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerektiğini veya bilgisayar tarafından korunan belirli klasörleri tarayamayacağını belirtmeniz gerekir. sistemi. Yönetici haklarına sahip olsa bile, komutun boş klasörler için belirli klasörleri tarayamaması mümkündür. Bu durumda, bu klasörleri yalnız bırakmak en iyisidir. Boş olabilirler ancak işletim sisteminiz onları yarattı ve bir şey için kullanmanız gerekebilir. Klasörleri silip daha sonra yaptığınızı unutursanız, sorunla karşılaşabilir ve neyin yanlış gittiğini anlamanın bir yolu olmayabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 yüklenirken "Seçilen disk GPT bölme stilinde" nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.