Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da bu bilgisayara bir ağ bilgisayarı nasıl eklenir | Windows Yardım

Windows 10'da bu bilgisayara bir ağ bilgisayarı nasıl eklenir

Windows 10, diğer herhangi bir masaüstü işletim sistemi gibi, ağdaki diğer aygıtlarla etkileşime girebilir. Buna medya sunucuları, paylaşılan ağ sürücüleri ve diğer bilgisayarlar dahildir. Ağınızdaki bir bilgisayara erişmeniz gerekiyorsa, yerel ağ adresine ihtiyacınız vardır. Adresi çalışma kutusuna girebilirsiniz; cihaz Dosya Gezgini'nde 'açılacaktır'. Ağınızdaki bir bilgisayara sık sık erişmeniz gerekiyorsa, bu PC'ye eklemeniz daha kolay olabilir. Windows 10'da Bu PC'ye bir ağ bilgisayarını nasıl ekleyebileceğinizi burada bulabilirsiniz.

Ağ bilgisayarı ekle

Bu işlem, ağ bilgisayarlarının yanı sıra ağ üzerinde bulunan medya sunucuları gibi diğer ağ aygıtları için de geçerlidir.

Yerel adresi bul

Bu bilgisayara yerel bir bilgisayar eklemek için yerel adresini bulmanız ve açmanız için bir klasör seçmeniz gerekir. Kullanıcı klasörünüz veya başka bir şey olabilir. Mac'lerde, Windows ve Linux sistemlerinde, yerel adresi almak için ipconfig'i kullanabilirsiniz.

Bilgisayar ekle

Bu PC'yi açın ve en üstteki 'Ağ konumu ekle' seçeneğini tıklayın. Açılan pencerede İleri'ye tıklayın. 'Özel bir ağ konumu seç' seçeneğini seçin.

Bir sonraki ekranda, '\' ile başlayan yerel adresi girin ve sonra erişmek istediğiniz klasöre giden yolu ekleyin. Adresin doğru olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, Dosya Gezgini'ndeki konum çubuğuna yapıştırın. Konumu açabiliyorsa doğru olur. Sonrakine tıkla.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Gösterilmeyen Ağ Aygıtları Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da Bir Sürücüyü Dosya Gezgini'nden Çıkarma

Aygıta bir ad verin ve İleri'yi ve ardından tekrar İleri'yi tıklatın.

Dosya Gezgini'ni açın ve Bu PC'ye gidin. Bilgisayar Ağ bölümünün altında görünecektir. Soldaki gezinti çubuğuna bakarsanız, genişlettiğinizde bilgisayarın bu PC'nin altında da göründüğünü göreceksiniz.

Aynı yere hızlıca erişmenin başka yollarını arıyorsanız, ağ konumunu sağ tıklayıp 'Başlamak için Sabitle' veya 'Hızlı Erişime Sabitle' seçeneğini belirleyebilirsiniz. Ayrıca masaüstünüzdeki konuma bir kısayol oluşturabilir ve başka bir yere taşıyabilirsiniz.

Sisteminizdeki çeşitli konumlara veya uygulamalara erişmek için sık sık çalıştırma kutusunu kullanırsanız, ağdaki bir sisteme erişmek istediğinizde yerel adres girmek sıkıcı olabilir.

Ağ bilgisayarını Bu Bilgisayardan çıkarmak istiyorsanız, yapmanız gereken tek şey sağ tıklayın ve Sil veya Kaldır'ı seçin.

Bir önceki yazımız olan Yer işaretlerini Windows 10'dan macOS'a nasıl eşitleyebilirim? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.