Windows 10'da büyük Görev Çubuğu önizlemeleri nasıl elde edilir

Windows'daki en güzel özelliklerden biri, farenizi simge durumuna küçültülmüş veya arka plan penceresinin görev çubuğu simgesinin üzerine getirdiğinizde, küçültülmüş küçük bir pencerede önizlemenizi görüntülemenizdir. Bu özellik hafiftir ve inanılmaz derecede faydalıdır, ancak bazı kullanıcılar için önizleme penceresi herhangi bir kullanım için çok küçük olabilir. Küçük görev yerine büyük görev çubuğu önizlemelerini tercih ederseniz, onları büyütmek için küçük bir kayıt defteri düzenlemesi yapabilirsiniz.

Büyük Görev Çubuğu önizlemeleri

Bu, Windows kayıt defterini düzenlemeyi gerektirir, böylece yönetici haklarına ihtiyacınız olacaktır. Win + R klavye kısayoluna dokunarak ve açılan çalıştır kutusuna regedit girerek Windows kayıt düzenleyicisini açın. Alternatif olarak, 'regedit'i aramak için Windows aramasını da kullanabilirsiniz.

Kayıt defteri düzenleyicisini açtıktan sonra aşağıdaki konuma gidin. Üstteki konum çubuğuna girebilir ve doğrudan zıplamak için enter'a basabilirsiniz.

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerTaskband

Görev Bandı anahtarını sağ tıklayın ve içerik menüsünden Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Değeri adlandırın;

MinThumbSizePx

Oluşturulduktan sonra, çift tıklatın ve değerini 500'ün altındaki bir değere ayarlayın. Değeri ayarladıktan sonra Tamam'ı tıklatın. Tamam'ı tıkladığınızda değer farklı bir numaraya dönüşür, ancak endişelenmenize gerek yoktur. Kayıt defteri düzenleyicisini kapatın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu Küçük Resim Önizlemeleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

, Windows

Windows 10'da Microsoft Edge'de Sekme Önizlemeleri Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Artık Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmanın farklı yolları vardır, ancak en hızlı yöntem Görev Yöneticisi'ni açmak ve Windows Gezgini'ni aramaktır. Seçin ve sağ alt kısımdaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Dosya Gezgini yeniden başlatıldığında, simge durumuna küçültülmüş veya arka plandaki tüm pencereler için daha büyük önizleme pencereleri elde edersiniz.

DWORD değeri için girdiğiniz numara ile deneme yapmanız gerekecektir. Yukarıdaki ekran görüntüsündeki önizleme, değeri 450 olarak ayarlamanın bir sonucudur. Kullanmanız için neyin rahat olduğuna bağlı olarak daha yüksek veya daha düşük olabilir. Değer, ekran çözünürlüğünüze göre değişir, bu nedenle bir HD ekranınız olduğundan belirli bir değerin 'çok küçük' olmasından endişelenmenize gerek yoktur. En büyük değeri 500'ün altında tutmayı unutmayın. Önizleme pencerelerini varsayılan boyutlarından daha küçük yapmak için bu DWORD değerini kullanamazsınız. Değeri 0 olarak ayarlamak, başlangıçta hiçbir zaman değer eklememişsinizdir.

Yeni önizleme boyutu hem masaüstü hem de UWP uygulamaları için çalışır, ancak bazı nadir durumlarda önizleme penceresi hala küçük kalabilir.

Orijinal önizleme boyutuna geri dönmek istiyorsanız, oluşturduğunuz anahtarı silin ve explorer.exe'yi yeniden başlatın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da "Lütfen YENİ BİR SES'e bir disk yerleştirin" düzeltmesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.