Windows 10'da Chrome'da Gizli Modu Devre Dışı Bırakma

Tüm tarayıcılarda, kullanıcıların kullandıkları cihazda çevrimiçi etkinliklerinin bir kaydını oluşturmadan internette gezinmelerine olanak sağlayan özel bir tarama modu bulunur. Ayrıca, web sitelerinin sizi izlemesini önler, web sitelerinde oturum açmış tüm oturumları otomatik olarak sona erdirir ve diğer şeylerin yanı sıra çerezleri kaydetmez. Bazı senaryolarda faydalıdır. Varsayılan olarak, bir tarayıcı için özel göz atmayı kapatamazsınız, ancak bu sınırlamayı aşmak için diğer bilgisayarları kullanabilirsiniz. Chrome'da gizli modu nasıl devre dışı bırakabilirsiniz.

Gizli Mod'u Devre Dışı Bırak

Bu hile, Chrome 68 ve Windows 10 1803'te çalışır. Yazım sırasında, bu sürümlerin ikisi de Chrome ve Windows'un en yeni, kararlı sürümleridir.

Chrome'da gizli modu devre dışı bırakmak için, Windows kayıt defterini düzenlemeniz gerekir. Bu, yönetici hesabına veya kimlik bilgilerine erişiminizin olması gerektiği anlamına gelir.

Windows kayıt defterini yönetimsel haklarla açın ve aşağıdaki konuma gidin;

ComputerHKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPolicies

Burada, İlkeler anahtarını sağ tıklayın ve yeni bir Anahtar oluşturun. Google’ı adlandırın. Ardından, Google anahtarını sağ tıklayın ve altında başka bir anahtar oluşturun. Bu anahtarı Chrome olarak adlandırın.

Chrome anahtarının içinde sağ tıklayın ve yeni bir DWORD (32 bit) değeri oluşturun. IncognitoModeAvailability adını verin ve değerini 1 olarak ayarlayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de YouTube Gizli Modunu Nasıl Kullanılır?

, Windows

Sonbahar Yaratıcıları Güncellemesi – Windows 10'da Oyun Modunu Devre Dışı Bırakma

Chrome çalışıyorsa, kapatıp tekrar açın. Yeni Gizli Pencere seçeneği, Chrome menüsünden silinecektir.

Bu, tüm kullanıcılar için Chrome'da gizli modu devre dışı bırakır. Chrome'da, birden çok profil oluşturabilir ve her bir profil ayrı, kendi kendine yeten bir Chrome örneği olarak çalışır. Tarihe, hesaba, uygulamalara ve uzantılara her şey ayrıdır, ancak bu düzenleme kayıt düzeyinde yapıldığından, uygulamanın herkese etkisini etkiler.

Gizli seçeneği geri almak için IncognitoModeAvailability değerini 0 olarak ayarlayabilir veya oluşturduğunuz anahtarı silebilirsiniz.

Chrome'a ​​yapılan bu değişiklik, yönetici hesabına erişimi olan ve anahtarı nerede arayacağını bilen herkes tarafından geri alınabilir. Bir kullanıcı Chrome'u kaldırır ve yeniden yüklerse veya Chrome'u sıfırlarsa da sıfırlanabilir. Anahtar, kullanıcı oluşturulduğundan beri zayıftır, ancak Chrome bunu desteklediği için çalışır; bu, bir sıfırlama veya yeniden yükleme yoluyla kaldırılabileceği bir şans olduğu anlamına gelir.

Bu küçük ayarı şifre ile korumak istiyorsanız, yönetici şifrenizi korumalısınız. Yönetici haklarına sahip olmayan bir kullanıcı, IncognitoModeAvailability değerini oluşturduğunuzu ancak bunları silemeyeceğini görebilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Güvenli Mod Nasıl Önyüklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.