Windows 10'da Chrome'da indirmeler nasıl engellenir

Chrome, diğer tarayıcılarda olduğu gibi dosyaları indirebilir. Normalde kullanıcıların zararlı dosyaları indirmelerini önleyen ve yalnızca güvenli dosyaların indirilmesine izin veren yerleşik bir virüsten koruma özelliğine sahiptir. Anti-virüsün kandırılması zordur, bu yüzden herhangi biri istemeden kötü amaçlı bir dosyayı indiren bir bağlantıyı tıkladığında indirme işlemi Chrome tarafından durdurulur. İndirme işlemlerini Chrome'da engellemeniz gerekiyorsa, güvenli olup olmadıklarına bakmadan, yapabilirsiniz.

Windows 10 Pro

Windows 10 Pro'da Chrome'da indirmeleri engellemek için Grup İlkesi'ni yapılandırmanız gerekir. Grup İlkesi düzenleyicisini aramak ve açmak için Windows aramasını kullanın. Politikalar> Yönetim Şablonları> Google> Google Chrome'a gidin.

'İndirme Sınırlamalarına İzin Ver' politikasını etkinleştirin ve 'Tüm indirmeleri engelle' seçeneğini seçin. Chrome'u yeniden başlatın. Bu, yapılandırılmış olan tüm profiller için Chrome'daki indirmeleri engelleyecektir.

Windows 10 Giriş

Windows 10 Home, bir Grup İlkesi'ne sahip değildir; bu, Chrome'daki indirmeleri Windows kayıt defteri aracılığıyla engellemeniz gerektiği anlamına gelir. Kayıt defterini düzenlemek için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

Windows kayıt defteri düzenleyicisini açın ve aşağıdaki konuma gidin;

ComputerHKEY_CURRENT_USERSoftwarePoliciesGoogleChrome

Google ve Chrome anahtarlarının Politikalar anahtarının altında bulunmaması mümkündür. Bu durumda, onları oluşturmalısınız. İlkeler anahtarını sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar'ı seçin. Google olarak adlandırın. Sonra, az önce oluşturduğunuz Google anahtarını sağ tıklayın ve Yeni> Anahtar öğesini seçin ve Chrome olarak adlandırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Yeni Malzeme Tasarımı İndirme Sayfasını Chrome'da Etkinleştirme veya Devre Dışı Bırakma

, Windows

Windows 10'da 260 Karakterden Daha Uzun Yollar Nasıl Etkinleştirilir

Chrome tuşunun altında, sağdaki boş panele sağ tıklayın ve Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Buna DownloadRestrictions adını verin.

Çift tıklayın ve 3 değerini girin. Bu, Chrome'daki tüm indirmeleri devre dışı bırakacaktır. Chrome'u yeniden başlatın, tarayıcıda bir resim kadar indiremezsiniz.

Diğer Kısıtlamalar

Chrome'da indirmeleri sınırlama seçenekleri vardır ve bunları tamamen kısıtlama tek seçenek değildir. Windows 10 Pro'daysanız, tüm indirme kısıtlamalarını kaldırmak, tehlikeli indirmeleri engellemek, şüpheli indirmeleri engellemek ve tüm indirmeleri engellemek için Grup İlkesi'ni kullanabilirsiniz.

Aynı şekilde, Windows 10 Home'daysanız aynı kısıtlamalar kullanılabilir. İndirme işlemi tüm oluşturduğunuz kayıt defteri anahtarına girdiğiniz bir değerle sınırlıdır.

3 girilmesi tüm indirmeleri engeller. 0 tüm indirmelere izin verir, 1 sadece tehlikeli indirmeleri engeller ve 2 şüpheli görünen indirmeleri engeller.

Değişiklik yapmak için yönetici haklarına ihtiyaç duymanıza rağmen değişiklik yapmak kolaydır. Bunu bir kullanıcının dosya indirmesini engellemek için yapıyorsanız, çalışır ve sistemde yönetici erişimi olmadıkça kullanıcı değişikliği geri alamaz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da masaüstüne otomatik olarak sürücü ekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.