Windows 10'da Chromium'u temel alan Edge nasıl denenir

Microsoft, Internet Explorer'ın iyi olmadığına bağlı olarak belirsizliğe düştükten sonra daha iyi bir tarayıcı yapmayı denedi. Edge, Internet Explorer’dan daha iyi performans gösteriyor ancak yine de Chrome veya Firefox kadar iyi değil. Bu yüzden Microsoft Edge'i yeniden inşa ediyor ve yeni sürüm Chromium'u temel alıyor. Bu sürüm yalnızca İçerdekiler tarafından kullanılabilir, ancak Chromium'a dayanan, Windows 10'un kararlı sürümünde deneyebileceğiniz bir Edge sürümü sızıntısı var.

Chromium'a dayalı kenar

Bu, Chromium'a dayalı Edge'in sızdırılmış bir sürümüdür ve güvenli olmasına rağmen, bir VirusTotal taramasından geçerse de, bunu kendi sorumluluğunuzdadır. Uygulamanın yüklenmesi gerekmez ve bunun yerine taşınabilir bir uygulama olarak çalışır.

Buradan indirin, indirilen dosyayı açın ve içindeki EXE dosyasını çalıştırın. Şimdilik yalnızca 64 bit sürümü var ve 32 bit Windows 10 kullanıyorsanız, üzerinde çalışmayabilir. İstersen bir deneyebilirsin.

UI, Windows 10'da gördüğünüz modern tasarıma, bu sızan sürümde akıcı tasarım ipucu vermeden eğilerek hala çok Edge gibi. Verdiği ayarlar / seçenekler, veriler Microsoft hesabınızla senkronize edilirse hemen hemen Chrome'da edindiğinizlerin aynısını yansıtır ve isterseniz bağlantısını kesebilirsiniz.

Chromium tabanlı Edge sürümü, şu anda mütevazı sayıda uzantıya sahip olan Edge uzantı mağazasına da erişmenizi sağlar. Daha da önemlisi, Chrome uzantılarını bu Edge sürümüne yükleyebilirsiniz. Chrome uzantılarını yüklemek için önce Chrome'da uzantılar 'sayfasını açmanız ve' Diğer mağazalardan uzantılara izin ver 'seçeneğini etkinleştirmeniz ve ardından Chrome Web Mağazası'nı ziyaret etmeniz gerekir. Yüklemek istediğiniz uzantıyı seçin, Chrome'a Ekle düğmesini tıklayın. Bazı istisnalar olsa da uzantıların çalışması gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Microsoft Edge'deki Windows Mağazasının Dışındaki Uzantıları Kurma

, Windows

Windows 10'da Webp Desteğini Edge İle Etkinleştirme

Kullanılabilir ayarlar aşağı yukarı Chrome’daki ayarların aynısıdır ancak tarayıcı Google hesabınızla çalışır ve Google hesabınızla çalışır. Yeni Sekme sayfasını özelleştirebilir, hızlı aramayı düzenleyebilir ve Edge'in mevcut kararlı sürümünün sahip olduğu Haber Yayınlarını almaya devam edebilirsiniz.

Dezavantajı, Edge kararlı olan PDF görüntüleyicinin, uygulamanın Chromium tabanlı sürümünde hiçbir yerde olmamasıdır. Bir PDF görüntüleyici ve bir e-kitap okuyucu olarak Edge yarı fena değildi. Chromium'un desteklediği tüm bayraklara erişebilseniz de, ayarlanan sekmeleri bir kenara bırakın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da klasör sahipliği nasıl görüntülenir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.