Windows 10'da CPU sıcaklık uyarıları nasıl alınır

Örneğin oyun veya animasyon gibi ağır kullanımlar için tasarlanmış bir dizüstü bilgisayarınız veya masaüstünüz varsa, bu görevlerden birini yaparken ya da yalnızca bir tane açık Chrome sekmesi varsa, muhtemelen sıcak çalışır. Donanım biraz ısınırsa kolayca zarar görmez ancak çok ısınırsa sisteminiz kapanabilir ve sonunda donanımınız zarar görebilir. İşin püf noktası, sisteminizin sıcaklığına göz kulak olmaktır. Sisteminizin sıcaklığını ölçebilecek uygulama sıkıntısı yoktur, ancak CPU'nuz çok sıcak çalıştığında sizi uyarmaz. RealTemp istisnadır. Sisteminiz ısındığında size CPU sıcaklık uyarıları verebilir.

CPU sıcaklık uyarıları

RealTemp'i indirin ve kurun. Uygulamayı çalıştırın ve uygulamanın birlikte geldiği temel sıcaklık ayarlarına bakın. Varsayılan olarak ayarlanan minimum ve maksimum sıcaklıklara sahiptir ve bunları değiştiremezsiniz, ancak XS Bank'ı tıklatarak bir kıyaslamada test edebilirsiniz.

CPU sıcaklık alarmını etkinleştirmek için alttaki Ayarlar düğmesine tıklayın. Ayarlar penceresinde, Alarm seçeneğini etkinleştirin ve CPU Sıcaklığı'nda, aşıldığında alarmı tetikleyecek sıcaklığı girin. Uygula'yı tıklayın ve uygulamayı sistem tepsisinde simge durumuna küçültün.

CPU'nuz ayarlanan sıcaklık sınırını aştığında, bir siren duyacaksınız. Ses, herhangi bir görsel uyarıya eşlik etmeyecektir, örneğin bir tost bildirimi, ancak uyarı, sisteminizin tercih ettiğinizden daha sıcak çalıştığını bildirmek için düzenli aralıklarla çalmaya devam edecektir.

Sisteminizin sıcaklığına göz atmak için RealTemp'i kullanmadan önce, bildirdiği sıcaklığı, sistemi izlemek için oluşturulmuş diğer uygulamalarla karşılaştırmanız gerektiği konusunda uyarmalıyız. Bu uygulama doğru sıcaklığı bildirebilir veya bildirmeyebilir ve bazı farklılıklar olabilir. Küçük bir fark sizi rahatsız etmiyorsa, alarm ayarlarınızı oldukları gibi bırakabilirsiniz. Fark çok büyükse veya daha kesin bir alarm istiyorsanız, alarmın uyumsuzluğu telafi etmesini sağlayan değeri değiştirmelisiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows PC'nizin Sıcaklığını Kontrol Etme ve İzleme

iOS

İOS 10'da Otomatik Olarak Silmeyi Önleyen Uyarıları Nasıl Onarmalı

Ne kadar sıcak olduğunu merak ediyorsanız, bu gerçekten de sisteminize bağlıdır. Sürekli olarak 100 derecede çalışmamalı, ancak çoğu durumda 70, bir oyun çalıştırırken veya bir animasyon hazırlarken bunun için uygun değildir. Sistemin soğutmasının çalıştığından ve iyi havalandırılmış bir konumda olduğundan emin olun; örneğin, fanların engelleneceği bir minder veya halı üzerine oturtmamanız gerekir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da klasörlerdeki siyah arka plan nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.