Windows 10'da CPU yükündeki güç planları nasıl değiştirilir?

Güç planları, sisteminizin performansını ve bataryanızı yönetmenize olanak sağlar. Sisteminiz kısa bir süre boşta kaldığında güç planını değiştirmenize izin veren bir uygulamayı ele aldık. Bataryayı korumanın iyi bir yolu. GiMeSpace Power Control , CPU yükündeki güç planlarını değiştirmenizi sağlayan ücretsiz bir Windows uygulamasıdır. CPU'nuz yüksek yük altındaysa, yüksek performans planına geçebilirsiniz. Normal miktarda yük altındaysa, güç planı dengeli plana geçecektir.

Yapılandırdığınız herhangi bir özel plana geçmek için de yapılandırabilirsiniz.

CPU yükünde güç planları

GiMeSpace Power Control'ü indirin ve yükleyin. Son ekranda Son'u tıklatmadan önce, ek teklifler için seçeneklerin işaretini kaldırdığınızdan emin olun.

Uygulamayı çalıştırın ve etkinleştirmek için düşük güç düzenini tetiklemesi gereken CPU yükünü seçin. Ardından, etkinleştirmek için yüksek güç planını tetiklemesi gereken CPU yükünü seçin. Uygulamanın CPU yükünü ne sıklıkta kontrol edeceğini ve diğerine geçmeden önce bir güç planının ne kadar süre aktif kalacağını özelleştirebilirsiniz.

Bir güç planının ekranınızdaki güç kullanımını sınırlama yollarından biri CPU'nuzun ne kadar güç tüketebileceğini sınırlamaktır. Yüksek performanslı bir güç planı CPU'nuza sınırsız güç sağlarken dengeli güç planı onu sınırlar.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Güç Planını Sistem Tepsisinden Nasıl Değiştirirsiniz?

, Windows

Windows 10'da boşta olan sistemdeki güç planları nasıl değiştirilir

Dengeli bir güç planına göre, CPU'nuz normalden daha fazla yük yaşayacaktır. Yüksek performanslı bir plana geçtiğinizde ve CPU'nuzun daha fazla güce sahip olmasına izin verilirse, kullanımı düşebilir. Uygulamayı planları değiştirmeye hazırlarken bunu aklınızda tutmalısınız.

CPU'ya önemli miktarda yük uygulayan uygulamalar veya yüksek ve düşük CPU kullanımı arasında dalgalanan uygulamalar için, tetiklenecek düşük güç planını ayarlarken çok dikkatli olmalısınız. Sisteminiz boştaysa, Windows 10'un virüs taraması yapabileceğini de belirtmeliyiz. Bu normaldir, ancak uygulamayı tekrar kurduğunuzda, CPU üzerine çok fazla yük uygular. Alternatif olarak, CPU'ya vergi uygulayacak bir uygulama kullanıyorsanız, Windows Defender'ı kısa bir süre için devre dışı bırakabilirsiniz. Uygulamayı tamamladıktan sonra tekrar etkinleştirdiğinizden emin olun.

Özel güç planları kurduysanız, kullandığınız planlar altında CPU'nuzun ne kadar güç kullanmasına izin verildiğini kontrol etmek de iyi bir fikirdir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir WiFi bağlantısı için veri sınırı nasıl ayarlanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.