Windows 10'da desktop.ini Dosyalarını Gizleme

Bir işletim sistemi, çoğu kullanıcı için neredeyse yabancı olan, çok sayıda dosyaya sahiptir. Bu dosyalar, pek çoğunun duymadığı dosya uzantılarına sahiptir ve bunların sadece bir virüsü paniğe neden olmak için yeterlidir. Masaüstünüzde tuhaf dosyalar görüyorsanız, paniklemeye başlamadan önce Google’ın ne olduğu konusunda iyi bir fikirdir. Görebildiğiniz bir dosya türüne desktop.ini denir. Bu dosya veya aynı adın birden fazla dosyası masaüstünüzde görünebilir. Gizli klasörler ve dosyalar gibi büyük olasılıkla solmuş olacaklar. Windows 10'daki desktop.ini dosyalarını nasıl saklayacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Desktop.ini Dosyalarını Gizle

Masaüstünüzde, içindeki klasörlerinizde ve harici depolama cihazlarında bir desktop.ini dosyası görünebilir. Bu dosya tehlikeli değil. Windows'da bulunan ve klasörlerin nasıl görüntülendiğini yöneten bir sistem dosyasıdır, böylece tamamen zararsızdırlar ve henüz görünmeye başlamamışlardır. Orada hep beraberlerdi. Aslında bunları Windows 7, 8 / 8.1 ve 10'da bulabilirsiniz.

Desktop.ini dosyasını gizlemek için Dosya Gezgini'ni açın. Görünüm sekmesine gidin. En sağda, Seçenekler düğmesinin altındaki açılır menüyü tıklayın. “Klasörü ve arama seçeneklerini değiştir” seçeneğini seçin.

Klasör seçenekleri penceresinde Görünüm sekmesine gidin. Gelişmiş Ayarlar bölümünde, 'Korumalı işletim sistemi dosyalarını gizle (Önerilen)' seçeneğini işaretleyin ve etkinleştirin. Uygula'ya tıklayın ve desktop.ini dosyalarının gitmiş olması gerekir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Linux

Linux'ta Dosyaları Gizlemek ve Güvenli Hale Getirme

, Windows

Windows'ta Masaüstü Simgeler Eksik Nasıl Onarılır

Desktop.ini dosyası, önemli bir işletim sistemi dosyasıdır, ancak kullanıcıların nadiren gizli tutulmaları nedeni ile etkileşimde bulunması gerekir. Size desktop.ini dosyasını silebileceklerini söyleyen uygulamalar bulacaksınız, ancak bunları çok dikkatli kullanmalısınız. Bu dosya kötü amaçlı değildir ve bir uygulama bunları sildiyse, Dosya Gezgini'ni açarken veya dosyalar için küçük resimler oluştururken sorun yaşayabilirsiniz.

Desktop.ini klasör simgeleri ve birkaç seçenek özelleştirme seçenekleri ile ilgilenir. Dosyanın sizi gerçekten rahatsız etmesi durumunda, dosyayı gerçekten saklamak en iyi seçenektir. Doğrudan düzenleyemezsiniz. İçeriğini görüntülemek için Not Defteri'nde açabilirsiniz. Bir desktop.ini dosyasının tipik içeriği aşağıda gösterilmiştir;

[.ShellClassInfo]
LocalizedResourceName=@%SystemRoot%system32shell32.dll,-21769
IconResource=%SystemRoot%system32imageres.dll,-183

Dosyayı sildiyseniz, geri almak için sistem geri yüklemesi veya sistem sıfırlaması yapmanız gerekebilir. Geri Dönüşüm Kutusu'ndaysa, geri yükleyin ve bunları nasıl kullandığınıza dikkat edin. Bazı durumlarda, dosyanın silinmesi başka hiçbir şey yapmaz, ancak diğerlerinde simgeler nasıl görüntülendiğini dağıtabilir.

Bir önceki yazımız olan Eski Steam Chat UI Geri Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.