Windows 10'da desteklenmeyen dosyalar için etiketler nasıl etkinleştirilir

Etiketleme, dosyaları düzenlemek için verimli ve kullanılmayan bir yöntemdir. Windows hiçbir zaman çok fazla önem vermedi ve onları vurgulamak için çok az şey yaptı. Windows söz konusu olduğunda, kullanıcılar dosyalarını aramak için dosya adlarını veya dosya uzantılarını kullanmalıdır. Windows 10'da etiketlerle ilgili bir başka eksiklik, tüm dosya türlerinin desteklenmemesidir. Bir MP4 dosyası için etiketler göreceksiniz ancak bir PNG dosyası için değil. Windows 10'da desteklenmeyen dosyalar için etiketleri nasıl etkinleştireceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Desteklenmeyen dosyalar için etiketler

Etiketlerini etkinleştirmek istediğiniz dosyanın dosya uzantısını bilmeniz gerekir. Dosya uzantısını bulmak için, dosyayı sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler öğesini seçin. Genel sekmesi size uzantının ne olduğunu gösterir.

Windows 10'da desteklenmeyen dosyalar için etiketleri etkinleştirmek için, FileMeta adlı ücretsiz ve açık kaynaklı bir uygulama indirmeniz gerekir. Sisteminiz için doğru olanı, yani 32 bit veya 64 bit indirdiğinizden emin olun. Uygulamayı yükle ve çalıştır.

Dosya uzantıları listesinde, etiketlerini etkinleştirmek istediğiniz dosya uzantısını bulun. Seçin ve soldaki sütunda 'Düzenlenebilir özelliklerin bir profilini seçin' açılır menüsünü açın ve 'Basit'i seçin. Ardından, 'Dosya Meta İşleyicisi Ekle'yi tıklayın ve ardından' Explorer'ı Yeniden Başlat'ı tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde SVG Küçük Resim Önizlemesi Nasıl Etkinleştirilir

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Özellikler Çubuğu Nasıl Etkinleştirilir

Tek yapman gereken bu. Etiketleri görüntülemek veya eklemek için, Dosya Gezgini'ni açın ve etiket eklemek istediğiniz dosyayı arayın. Sağ tıklayın ve Ayrıntılar sekmesine gidin. Bu sekmede bir yerde, 'Etiketler'i göreceksiniz. Alan, nitelikler listesinde daha ileri görünebilir, ancak orada olması gerekir.

Desteklenmeyen birden fazla dosya için etiketleri etkinleştirmeniz gerekirse, bir dosyayı tıklatırken Ctrl tuşunu basılı tutarak bunları listeden seçebilirsiniz. Explorer'ı yeniden başlattığınızdan emin olun, aksi halde değişiklikler uygulanmayacak.

Değişikliği geri almak için bu uygulamayı tekrar çalıştırın ve etiketlerini kaldırmak istediğiniz dosya türlerini seçin. Soldaki sütunda 'Dosya Meta İşleyicisini Kaldır' düğmesini tıklayın ve Dosya Gezgini'ni yeniden başlatın.

Ancak istediğiniz zaman tags niteliğini eklemek ve kaldırmakta özgürsünüz, etiketleri devre dışı bırakmak ve etkinleştirmek kalıcı olarak kaybolmalarına neden olabilir. Verilerin dosyaya yazılması ve etiketleri devre dışı bıraktıktan sonra basitçe gizlenmesi mümkündür, ancak bu mutlaka olmayabilir. Etiketlenmiş dosyalarınıza dikkat edin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Nvidia sürücü sürümü Device Manager'den nasıl bulunur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.