Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da DirectPlay nasıl etkinleştirilir | Windows Yardım

Windows 10'da DirectPlay nasıl etkinleştirilir

DirectPlay, oyunları çalıştırmak için DirectX tarafından kullanılan eski bir API kütüphanesidir. O kadar eski ki, modern oyunlar artık buna ihtiyaç duymuyor, bu yüzden Windows 10 PC'nizde bulamayacaksınız. DirectX'in en son sürümüne sahip olabilirsiniz ancak DirectPlay'in mutlaka etkinleştirilmesi gerekmeyebilir. Oyunların artık buna ihtiyacı yok, ancak daha eski bir oyun çalıştırmaya çalışıyorsanız, Windows 10'da DirectPlay'i etkinleştirmek için etkinleştirmeniz gerekir. Neyse ki, yapmak oldukça kolay.

DirectPlay'i Etkinleştir

Bir oyunu çalıştırmayı deniyorsanız, DirectPlay'in DirectX'in yüklü olması gerekecek; Bunu yaptıktan sonra, DirectPlay'i etkinleştirmek için devam edebilirsiniz.

Denetim Masası'nı açın ve Programlar'ı seçin. Windows özelliklerini aç veya kapat seçeneğini tıklatın. Alternatif olarak, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna girin. Yine, Windows özelliklerini aç veya kapat'ı tıklatın.

Control PanelPrograms

Açılan pencerede, etkinleştirebileceğiniz özelliklerin bir listesini göreceksiniz. İsterseniz, Internet Explorer’ı etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabileceğiniz yer burasıdır. Bu öğe listesinde, Eski Bileşenleri arayın ve genişletin. Altında, DirectPlay'i bulacaksınız. Seçin ve Tamam'a tıklayın.

Bileşenin yüklenmesi biraz zaman alacak ve bir veya iki istemle karşılaşacaksınız. Kurulduktan sonra, değişikliğin yürürlüğe girmesi için sisteminizi yeniden başlatmanız gerekecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Oyun için Odak Yardımı Nasıl Etkinleştirilir

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini için Otomatik Tamamlama Nasıl Etkinleştirilir / Devre Dışı Bırakılır

Oyun oynamak

DirectPlay eski oyunları oynamak için gerekli bir bileşen olsa da, ihtiyacınız olan tek şey bu olmayabilir. Eski işletim sistemleri, mimariler ve teknoloji için inşa edilmiş eski oyunlar, birden fazla bileşenin çalışmasına dayanıyordu. DirectPlay'i Windows 10'da etkinleştirdikten sonra, oynamak istediğiniz oyunu çalıştırmak için başka nelerin gerekli olduğunu kontrol edin.

Oyun büyüdükçe, uyumlu hale getirmek için daha fazla bileşen yüklemeniz gerekecek. Emülatörlere bakmayı deneyebilirsiniz ve daha eski bir oyun çalıştırmanın acısını çekebilirler, ancak var olan her eski oyunu çalıştırabilecek çok az emülatör var. Oyunların kendisi hesaba katması için çok fazla ve eski oyunlar, ne zaman piyasaya sürüldüğüne bağlı olarak farklı gereksinimler sağlayacak olan on yıllık bir süreye yayılabilir. Bir süredir oyunların gelişmesi ve popüler oyunların pek çoğu artık eski olduğundan, eski olanların hepsini çalıştırmak için tek bir öykünücüsü bulunmadığından beri. Aslında, daha eski bir Windows sürümünü sanal bir makinede çalıştırmanız ve oyun çok eskiyse yüklemeniz ve oynamanız daha iyi olabilir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da kullanılamayan tablet modu nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.