Windows 10'da Dış Monitörde RGB Nasıl Yönetilir

Dış monitörler, parlaklık, kontrast ve RGB değerlerini yönetmek için kendi ayarlarına sahiptir. RGB değerleri normalde kullandığınız renk profiline göre ayarlanır ancak monitörde bu değerleri değiştirmek için kontroller bulunabilir. Yoksa, monitörünüzün düğmeleri bozuksa, ClickMonitorDDC adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Harici Monitörde RGB

ClickMonitorDDC'nin hem taşınabilir bir sürümü hem de bir yükleyici sürümü vardır. Uygulama, harici bir monitörde, ayrıca parlaklık, kontrast ve ses seviyesinde RGB'yi yönetebilir.

Uygulamayı çalıştırın ve harici monitörünüzü seçin. RGB onay kutusunu seçin ve yanındaki açılır menüyü açın. Diğer ikisinde monitörünüzde iyi görünen RGB değerleri yoksa, Kullanıcı1 veya Kullanıcı2 renk profillerinden birini seçin.

Renk profilini seçtikten sonra RGB değerlerini özelleştirebilirsiniz. İlgili değerleri değiştirmek için kaydırıcıları kullanın. Monitörünüzün renk profili, yeni değerleri yansıtmak için gerçek zamanlı olarak güncellenecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Kırık Düğmelerle Ekran Parlaklığını Ayarlama

, Windows

Windows'da Monitörünüz İçin Renk Profili Nasıl Kurulur

Ekranınızı daha kötü kılan değerleri yanlışlıkla ayarlarsanız, varsayılan ayarlarına geri döndürmek için Alt Kısma Sıfırla düğmesini tıklatabilirsiniz.

Parlaklık, kontrast ve ses ayarları aynı şekilde çalışır ve Monitör Sıfırla seçeneğini kullandığınızda da sıfırlanır.

Dahili ekranlar için, yani bir dizüstü bilgisayara bağlı olanlar için, renk profilini değiştiremezsiniz ve böylece RGB değerlerini değiştiremezsiniz.

Dış monitörler normalde kullanıcıların bu ayarları değiştirmelerine izin verir. Harici monitör için renk profilini de değiştirebilirsiniz. Bu ayarları değiştirmenize izin vermeyen bir harici monitörünüz varsa, bu uygulamayı değiştirip değiştiremeyeceğinizi görmeye değer.

ClickMonitorDDC, harici monitör için ayarlanan parlaklık, kontrast ve ses düzeyini bildiren sistem tepsisinde simgeler ekler. Farenizi bu simgeler üzerinde gezdirirseniz, RGB değeri hakkında ek bilgi görebilirsiniz. Dahili ekran için ayarlanan rakamları rapor etmeyecek olsa da, bildirdiği ses seviyesi, sisteminizin ses düzeyine göre monitörünüz için değil, ses seviyesinde olacaktır.

Dahili bir ekranın RGB değerlerini değiştirmeye eğilimliyseniz, bunun son derece zor olduğunu ve güvenli olmayabilir. Grafik kartınızın ayarlarını kontrol etmeyi deneyebilir ve size yardımcı olabilir. Ekranınızı göstermediği için, özel GPU'nuz burada herhangi bir yardımda bulunmayacaktır.

Bir önceki yazımız olan Mozilla Thunderbird vs Mailbird: Daha İyi E-posta İstemcisi… başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.