Windows 10'da Dosya Gezgini nasıl yönetici haklarıyla çalıştırılır

Uygulamalar düzenli kullanıcı ayrıcalıklarıyla çalışabilir veya yönetici haklarıyla çalışabilir. Bir uygulamanın yönetici haklarıyla çalışması gerektiğinde, bunun nedeni genellikle sistemde önemli bir değişiklik yapması gerektiğidir. Bu, Windows kayıt defterini düzenlemek gibi büyük veya bir dosyayı korumalı bir konuma kaydetmek gibi küçük bir şey olabilir. Uygulamalarda, yapmaları gerekenlere bağlı olarak farklı ayrıcalık türleri kullandıkları açıktır ancak Dosya Gezgini de aynı kuralları izler. Varsayılan olarak, her zaman normal kullanıcı haklarıyla çalışır. Dosya Gezgini'ni yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerekirse, onu Explorer.exe dosyasından başlatmanız gerekir.

Yönetici haklarına sahip Dosya Gezgini

Dosya Gezgini'ni yönetici haklarıyla çalıştırmak için bir Dosya Gezgini penceresi açmanız ve aşağıdaki konuma gitmeniz gerekir;

C:Windows

Burada, explorer.exe dosyasını arayın ve sağ tıklayın. Bağlam menüsünden Yönetici olarak çalıştır'ı seçin; Dosya Gezgini, yönetici haklarıyla başlayacaktır.

Ayrıca Dosya Gezgini'ni Görev Yöneticisi'nden yönetici haklarıyla çalıştırabilirsiniz. Görev Yöneticisi'ni açın ve Dosya> Yeni Görev Çalıştır'a gidin.

Yeni görev oluştur kutusuna explorer.exe yazın ve 'Bu görevi yönetimsel ayrıcalıklarla oluştur' seçeneğini işaretleyin. Tamam'ı tıkladığınızda yeni bir Dosya Gezgini penceresi yönetici haklarıyla açılır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Çalıştırma Kutusundan Yönetici Modunda Uygulamalar Nasıl Çalıştırılır

, Windows

Windows 10'da Görev Yöneticisi'nden Uygulamalar Nasıl Çalıştırılır

Dosya Gezgini'nin birkaç örneğini çalıştırabileceğini unutmayın. Yönetici haklarıyla çalıştırdığınızda, uygulamanın bir örneğini bu haklarla çalıştırırsınız. Zaten normal ayrıcalıklarla çalışan diğer tüm durumlar yönetici haklarına yükseltilmeyecek.

Dosya Gezgini'ni yönetici haklarıyla çalıştırmak, sisteminizdeki kısıtlı bazı dizinlere erişmenize izin verir, ancak sihirli bir şekilde her bir dizinin kilidini açmaz. Sisteminizdeki bazı klasörler TrustedInstaller'a aittir ve TrustedInstaller bir klasöre erişmenizi engelliyorsa, File Explorer'ı yönetici haklarıyla çalıştırıyor olsanız bile bunu yapamazsınız.

Dosya Gezgini'ni yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerekmediği nadirdir. Uygulama, sisteminizdeki diğer uygulamaları veya dosyaları bulmak için kullanılır ve normalde, yönetici haklarıyla çalıştırmanız gereken uygulamalar veya dosyalardır. Sıradan haklara sahip bir Explorer penceresi, yönetici haklarına sahip olduğu gibi çalışır. Bununla birlikte, bu nadir durumlarda, File Explorer'ı yönetici haklarıyla çalıştırmanız gerektiğinde yapabilirsiniz.

Bunu normal bir kullanıcı hesabından yapıyorsanız, yönetici kullanıcı adı ve şifresini girmeniz isteneceğini söylemeye gerek yok.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Skype'taki insanların önerilerini nasıl devre dışı bırakabilirsiniz? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.