Windows 10'da Dosya Gezgini uzantıları nasıl kurulur ve kaldırılır

Dosya Gezgini, özellikler söz konusu olduğunda gerçekten iyi bir dosya yöneticisidir. En büyük karanlık temaya sahip olmayabilir ama yine de iyi bir dosya yöneticisidir. Olduğu gibi, bazı bölgelerde eksik olabilir, ancak eksikliklerinin çoğu uzantılarla doldurulabilir. Dosya Gezgini'nin onu değiştiren uygulamalarla veya yalnızca tek başına uzantılarla çalışmasını değiştirebilirsiniz. File Explorer uzantılarını nasıl yükleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

Dosya Gezgini uzantıları

Dosya Gezgini uzantıları için belirli bir depo yok, bu yüzden sizi bunun için bir web sitesine yönlendiremiyorum. Onları bir Google araması yoluyla arayabilir veya SVG dosya önizlemelerini Dosya Gezgini'nde etkinleştirmenize izin veren bu uzantıyı deneyebilirsiniz.

Uzantıları yükle

Dosya Gezgini uzantıları gerçekten EXE dosyaları olduğundan, yapmanız gereken tek şey diğer masaüstü uygulamalarında yaptığınız gibi çalıştırılmasıdır. Yüklemek için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak. Çoğu uygulama gibi, uzantı hemen çalışmaya başlamalıdır, ancak işe yaramazsa, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmalısınız.

Uzantıları kaldır

File Explorer uzantıları sıradan masaüstü uygulamaları gibi yüklendiğinden, onları aynı şekilde kaldıracaksınız. Denetim Masası'nı açın ve yüklü uygulamalar listesine bakın; yüklediğiniz uzantıyı bulacaksınız. Denetim Masası öğelerini türe göre sıralamadığından, uzantının adını bilmeniz önemlidir.

Listeden uzantıyı seçin ve uzantıyı kaldırmak için Kaldır düğmesine tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Movies & TV uygulaması uzantıları nasıl kaldırılır

Chrome'da uzantıları yükleme ve kaldırma

Dosya Gezgini uzantıları, masaüstü uygulamalardır çünkü Dosya Gezgini'nin kendisi hala bir masaüstü uygulamasıdır. Microsoft, bir UWP dosya yöneticisi sunmadı ve bunu değiştirmenin gerçekten, gerçekten iyi bir uygulaması olana kadar bunu yapmadıklarını umuyoruz.

UWP uygulamaları için uzantılar da UWP uygulamalarının kendileridir. Buna bir örnek, Fotoğraflar ve TV ve Filmler uygulamaları için mevcut olan çeşitli uzantılardır. UWP uygulama uzantıları, Ayarlar uygulamasındaki Uygulamalar grubundan kaldırılır.

Dosya Gezgini uzantıları harika ancak yalnızca güvenli olduklarından eminseniz yüklemeyi unutmayın. Dosya Gezgini, Windows 10'daki ayrılmaz bir uygulamadır, bu nedenle onu kaçıran bir uzantı yüklerseniz, ondan kurtulmak sıkıntıya neden olabilir. Bir uzantının güvenli olup olmadığından emin değilseniz ve hala yüklemeye kararlıysanız, Windows 10'un güvenli modda nasıl çalıştırılacağını bildiğinizden emin olun, böylece rouge olarak kaldırabilirseniz kaldırabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da uygulamaları açarken Başlat Menüsünü açık tutma başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.