Windows 10'da Dosya Gezgini'nde adres çubuğundan uygulamalar nasıl çalıştırılır

Komut İstemi ve PowerShell, hemen hemen her yere ihtiyaç duyabileceğiniz araçlardır. Dosya Gezgini'nde, konum çubuğuna cmd veya powershell yazıp Enter tuşuna basarsanız, Komut İstemi veya PowerShell penceresi aynı konumda, yani aynı klasörde açılır. Not Defteri yazarsanız aynı numara çalışır. Bu, bazı stok masaüstü uygulamaları için de geçerlidir, ancak isterseniz, herhangi bir masaüstü uygulamasını bu şekilde açabilirsiniz. Uygulamayı, Dosya Gezgini'ndeki adres çubuğundan nasıl çalıştırabileceğinizi öğrenin.

Yol ortamı

Uygulamaları Dosya Gezgini'ndeki adres çubuğundan çalıştırmak için, bunları Windows yolu ortamına eklemeniz gerekir. Bunu nasıl yapacağınızı açıklayan bağlantılı gönderiyi okuyun ve açmak istediğiniz uygulamayı Dosya Gezgini adres çubuğundan yol ortamına ekleyin. IrfanView ekliyoruz.

Uygulamayı Dosya Gezgini'nden Aç

Dosya Gezgini'ni açın ve adres çubuğunun içine tıklayın. Uygulamanın EXE adını girin; örneğin, IrfanView için i_view64'e girdik, Enter'a dokunun, uygulama açılacaktır.

Onaylanan IrfanView'in EXE dosyası en kolay, türden kolay adlara sahip değildir, bu yüzden muhtemelen açmak için bu yöntemi kullanmayacaksınız.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Yeni Öğe Menüsündeki Uygulamaları Ekleme veya Kaldırma

Teoride, Path ortamına eklemeden önce bir uygulamanın EXE'sini yeniden adlandırabilirsiniz. Uygulamayı Dosya Gezgini'nden açmak için daha kolay bir ad kullanılabilir, ancak EXE'lerini yeniden adlandırırsanız bazı uygulamalar bozulabilir. Nadirdir, ancak çok dikkatli olabilir ve uygulama ile ilgili sorun yaşamaya başlarsanız, EXE adını varsayılan adına geri yükleyin.

Ne yazık ki, bunu UWP uygulamalarıyla yapamazsınız, çünkü Path ortamına eklenemezler ve tam olarak bir EXE dosyasına sahip olmazlar. Yol ortamına VLC oynatıcı veya Notepad ++ ekleyebilir ve böylece her iki uygulamayı da Dosya Gezgini'ndeki adres çubuğundan açabilirsiniz.

Varsayılan olarak, aşağıdaki konumda bulunan tüm stok uygulamaları Dosya Gezgini'nin adres çubuğundan açılabilir.

C:Windows

Bu klasörde Not Defteri için EXE, Windows kayıt defteri düzenleyicisi ve WordPad vardır. Yol Ortamına eklenmesi istenen uygulamaları yüklediyseniz, o uygulamaları burada bulabilirsin. Bu, teoride, bir uygulamanın EXE'sini bu konuma taşıyabilir ve Dosya Gezgini'nden açabilirsiniz, ancak gerçekten yapmamalısınız. Bir uygulamanın EXE'si yükleme klasöründen çıkarılmamalıdır ve ne olursa olsun, sisteminizde Windows klasörünün içeriğini değiştirmek nadiren iyi bir fikirdir.

Bir önceki yazımız olan Skype görüntülü görüşmelerinde arka plan bulanıklığı başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.