Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

Windows'un eski sürümlerinde, Shift tuşunu basılı tuttuğunuzda ve bir klasörün içine sağ tıkladığınızda, içerik menüsünün 'Burada Komutu Aç penceresi' seçeneği vardır. Windows 10'un daha yeni yapılarında, bu seçenek PowerShell ile değiştirilmiştir. Komut İstemi seçeneğini geri alabilirsiniz, ancak PowerShell ve Komut İstemi'ni kullanırsanız, Dosya Gezgini'nde bir Komut İstemi penceresi açmanın çok daha kolay bir yolu vardır.

Bir Komut İstemi Penceresini Açın

Dosya Gezgini konum çubuğu, sabit sürücünüzdeki herhangi bir konuma atlamak, Denetim Masası'nı açmak ve ayrıca Komut İstemi'ni açmak için kullanılabilir.

Dosya Gezgini'ni açın ve Komut İstemi'ni açmak için gereken klasöre gidin. Yer çubuğunun içine tıklayın ve tırnak işaretleri olmadan 'cmd' yazın. Enter tuşuna basın ve o konumda bir Komut İstemi penceresi açılacaktır.

Komut İstemi, normal kullanıcı ayrıcalıkları ile açılır, bu da bu yöntemin olumsuz tarafıdır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Explorer'da 'Açık Komut Penceresi' Seçeneği Nasıl Kullanılır

, Windows

Windows'da Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Komut İstemi ve PowerShell Nasıl Pin Yapılır

Bu yöntem, yönetici haklarına sahip Komut İstemi açılmadığından, sınırlı kullanımı vardır. Yönetici haklarına sahip komut istemi gerekiyorsa, normal rotaya gitmek zorundasınız.

Windows aramada Komut İstemi'ni arayabilir, sağ tıklayıp 'Yönetici olarak çalıştır' seçeneğini belirleyebilirsiniz. Komutları çalıştırmak için ihtiyacınız olan klasöre geçmek için cd komutunu kullanmanız gerekecektir.

Diğer seçenek, Çalıştır kutusunu kullanmaktır. Win + R klavye kısayoluna dokunun ve çalışma kutusuna cmd yazın. Enter tuşuna basmak yerine, Yönetici modunda Komut İstemi'ni çalıştırmak için Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basın. Komutları çalıştırmak için ihtiyacınız olan klasöre geçmek için cdd komutunu kullanabilirsiniz.

Dosya menüsünde, yönetici haklarına sahip bir Komut İstemi penceresi açmak için kullanabileceğiniz ancak PowerShell ile de değiştirilmiş bir seçenek vardı. Sağ tıklama içerik menüsü seçeneğini geri almak için daha önce bahsedilen küçük kayıt defteri hack'ı kullanırsanız, PowerShell'i Dosya menüsünden açabilirsiniz.

Komut İstemi'ni kullandığınız birçok şey için PowerShell'i kullanabilirsiniz. PowerShell, Windows 10'da varsayılan olarak bulunur. PowerShell, oldukça uzun bir süredir varlığını sürdürdü ancak ayrı olarak yüklenmesi gerekiyordu. Microsoft, PowerShell'i yavaş yavaş ön plana itiyor, ancak Komut İstemi'nin yakın zamanda herhangi bir zamanda kullanımdan kaldırılması pek olası değil. Kalmak için burada ama PowerShell bu yüzden her ikisini de kullanmayı öğrenmek için iyi bir fikir. Komut İstemi'nde çalışan birçok komut da PowerShell'de çalışır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 On Fotoğraf App Fotoğrafları Yeniden Nasıl Yeniden Boyutlandırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.