Windows 10'da dosyaları bir klasöre kopyalamak / taşımak için İçerik Menüsünü kullanma

Windows 10'daki dosyalar için sağ tıklanan içerik menüsü 'Gönder' seçeneğine sahiptir. Alt menü, dosyayı Bluetooth ile bağlı bir cihaza, e-posta istemcinize, faks makinenize göndermenize ve masaüstünüzde bir kısayol oluşturmanıza olanak sağlar. Dosyaları kopyalamanız veya taşımanız gerekirse, açtığınız diğer klasörlere sürükleyip bırakabilirsiniz. Sürükle ve bırak işlemi oldukça kolaydır, ancak dosyaları kopyalamanız / taşımanız gereken belirli bir klasör varsa, bağlam menüsünden bunu yapmak çok daha kolaydır ve sürükleyip bırakma işleminden daha kolaydır. Aşağıda, dosyaları seçtiğiniz bir klasöre kopyalamak / taşımak için bağlam menüsünü nasıl kullanabileceğinizi bulabilirsiniz.

Dosyaları kopyalamak / taşımak için İçerik Menüsü

Yapmanız gereken ilk şey, bağlam menüsünden dosyaları taşımak veya kopyalamak istediğiniz klasörü belirlemektir. Bunu belirledikten sonra, klasörü bulun, sağ tıklayın ve içerik menüsünden Gönder> Masaüstü (kısayol oluştur) öğesini seçin. Bu masaüstünüzdeki klasöre bir kısayol yaratacaktır.

Masaüstünüzü ziyaret edin ve gerekirse kısayolu yeniden adlandırın. İsterseniz, Kısayol'u addan kaldırın veya tamamen farklı bir ad verin.

Ardından, Dosya Gezgini'ni açın, aşağıdakini konum çubuğuna yapıştırın ve Enter'a dokunun.

shell:sendto

Açılan klasörde, kısayolu masaüstünüzde oluşturduğunuz klasöre yapıştırın. Kopyalamak yerine taşımaktan çekinmeyin. Bunun çalışması için masaüstünde bulunması gerekmez.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 Dosya Gezgini'nde Her İki Dosya Nasıl Kopyalanır ve Saklanır

, Windows

Toplu İş Dosyalarını Windows 10'da Yönetici Olarak Otomatik Çalıştırma

Bir dosyayı klasöre içerik menüsünden kopyalamak için sağ tıklayın ve Gönder'i seçin. Gönder seçeneğinin alt menüsü, daha önce yerleştirdiğiniz klasör kısayolunu listeler. Onu seçin, dosyanın bir kopyası bu klasörde oluşturulacaktır.

Dosyayı taşımak, yani geçerli konumundan kaldırın ve önceden seçtiğiniz klasörün içine yerleştirin, dosyayı sağ tıklatın ve içerik menüsünden Gönder'i seçin. İmlecinizi klasör seçeneğinin üzerine getirin, Shift tuşunu basılı tutun ve sonra klasör seçeneğini tıklatın.

Bunu istediğiniz kadar klasör için yapabilirsiniz. Klasör kısayollarına iyi bir ad vermeyi unutmayın ve Gönder alt menüsünü karıştırmamaya dikkat edin. Herhangi bir zamanda klasör konumunu Gönder alt menüsünden kaldırmak istiyorsanız, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yazın.

shell:sendto

Klasör kısayolunu silin; Gönder alt menüsünden çıkar.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da sistemin yeniden başlatılması nasıl devre dışı bırakılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.