Windows 10'da Edge'de Webp Desteğini Etkinleştirme

Windows 7'de varsayılan olarak gelen Windows Fotoğraf Görüntüleyici ile karşılaştırırsanız, Windows 10'daki Fotoğraf uygulaması, diğer masaüstü işletim sistemlerinde bulunan varsayılan fotoğraf görüntüleyicileriyle karşılaştırılınca bunaltıcıdır. Birincisi, kutudan tüm veya çoğu görüntü dosyası formatları için evrensel destek sunmuyor. HEIC ve HEVC formatları gibi yaygın fotoğraf dosya formatları için bir uzantı yüklemeniz gerekir. Google'ın, çoğu diğer tarayıcıların desteklemediği kendi resim formatı Webp vardır. Ancak, Webp desteğini Microsoft'tan bir uzantıyla Edge'de etkinleştirebilirsiniz.

Kenarda Webp Desteği

Web Mağazası Uzantıları uygulamasını Microsoft Mağazası'ndan yükleyin. Yüklemeyi tamamladıktan sonra Webp Images Microsoft Edge'i görüntüleyebileceksiniz. Bu uzantının çalışması için Windows 10 1803 çalıştırıyor olmalısınız.

Yüklendikten sonra, Microsoft Mağazası'ndaki Başlat düğmesini tıklayın. Bu Filmler ve TV uygulamasını açacak. Bundan sonra, Edge, Webp görüntülerini yükleyebilmelidir, ancak bu tür dosyalar için bir dosya görüntüleyici olarak hareket etmeyecektir. Bir web sayfasında karşılaşıldığında bu tür bir görüntüyü gösterebilecek, böylece Chrome'unuz yoksa Windows 10'da bir Webp dosyasını açmanın hala bir yolu olmayacak.

Uzantı, Windows 10'da Webp görüntülerini açabileceğinizi iddia ediyor. Uzantının Edge işlevini sınırlandırmıyor, ancak şimdiye kadar sınırlı. Öyle olmasaydı, fotoğraflarda biz yapamayacağımız bir Webp görüntüsü açabilirdik.

Uzantı hemen işe yaramıyorsa, Fotoğraflar uygulamasının güncel olduğundan emin olun ve iyi önlem için bilgisayarınızı yeniden başlatın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Fotoğraflarda HEIC ve HEVC Dosyaları İçin Desteği Nasıl Etkinleştirilir

, Windows

Microsoft Edge'deki Windows Mağazasından Eklentiler Nasıl Yüklenir

Uzantının düzgün yüklenip yüklenmediğini test etmek için örnek bir Webp görüntüsüne ihtiyacınız varsa, Google Play Store'daki herhangi bir uygulama için uygulama sayfasını ziyaret edin ve bir uygulama simgesini indirin. Örneğin, VLC uygulaması simgesi bir PNG dosyası yerine Webp dosyası olarak kaydetmelidir.

MacOS ile karşılaştırıldığında Windows 10, ezici dosya desteği ile çok geride kalıyor. MacOS'ta açamayacağınız, oldukça popüler bir dosya formatı bulmak zor olsa da, Windows 10'da codec'leri ve uzantıları çok sayıda ortak dosya türü için kurmanız gerekir. Filmler ve TV uygulaması bile bazı MKV dosyalarını açabilir. Windows Media Player'dan, onları desteklemeyen bir adım daha var ama hala oynamadığı bazı MKV dosyaları var.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Genel Klavye Kısayollarını Görüntüleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.