Windows 10'da ekran klavyesi nasıl sabitlenir

Windows 10'da hem masaüstü modu hem de tablet modu bulunur. Tablet modu, Yüzey gibi cihazlar için veya dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarlar içindir. Normal, dokunmatik ekranlı bir dizüstü bilgisayarınız varsa, tablet moduna geçmeniz ya da özelliklerinden herhangi birini kullanmanız nadirdir. Bununla birlikte, tablet kipinde masaüstü sürümünde kullanılabilecek bir dokunmatik klavye bulunur. Tek sorun, masaüstü modunda, Windows tuşuna dokunduğunuzda ve bazen dışını tıklattığınızda otomatik olarak çözülüyor. Ekran klavyesini Windows 10'da nasıl sabitleyebildiğinizi ve yerine kullanabileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz.

Ekran klavyesini sabitleyin

Ayarlar uygulamasını açın ve Erişim Kolaylığı ayarları grubuna gidin. Klavye sekmesini seçin ve 'Ekran klavyesini kullanın' anahtarını açın.

Bu, ekran klavyesini etkinleştirecek ve tıkladığınız yerden bağımsız olarak kalacaktır. Win + Ctrl + O klavye kısayoluyla da etkinleştirebilir / devre dışı bırakabilirsiniz.

Bu ekran klavyesi, dokunmatik klavyeden farklıdır. Neredeyse aynı tuşlara sahip ve birden fazla dil için girişi destekliyor ve çeşitli klavye düzenleri, ancak seçim yapabileceğiniz farklı ekran düzenleri yok ya da bir emoji paneli, panoya erişimi veya büyük tuşları yok.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10 Tablet Modunda Ekran Klavyesini Bölme

, Windows

Windows 10'da Ekran Klavyesinde Standart Düzen Nasıl Gidilir?

Ekran klavyesi, maalesef masaüstü modunda sabitlenemeyen Dokunmatik klavyeye göre daha basit. Tablet modunda bile, klavye yalnızca bir metin giriş alanı tespit ettiğinde görünür. Şu anda, onu masaüstüne kalıcı olarak sabitlemenin bir yolu yoktur.

Kullanmaya kararlıysanız, Windows tuşuna dokunursanız, iki kez Backspace seçeneğine dokunduğunuzda, dışarısında iki kez tıklattığınızda, kendiliğinden görevden çekileceğini bilmelisiniz. Yalnızca dokunmatik ekran klavyesinde gördüğünüz düğmeleri kullanmaya karar verirseniz, kendisini çıkarmadan rahatça kullanabilirsiniz. Bu elbette biraz alıştırarak dokunmatik klavyeyi açmayı kolaylaştırmak için sistem tepsinize eklemelisiniz.

Dokunmatik klavyeyi sistem tepsinize eklemek için, görev çubuğunu sağ tıklayın ve 'Dokunmatik klavye düğmesini göster' seçeneğini seçin. Düğme, sistem tepsisindeki tarih ve saatin yanına eklenecektir. Klavyeyi açmak için tıklayın. Klavye, ekranın diğer bölümlerine sürüklenebilir. İkili ekran ayarınız varsa, klavyeyi ikincil ekrana taşıyabilirsiniz ve kendisini sık sık reddetmez.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Bluetooth aygıtları nasıl yeniden adlandırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.