Windows 10'da ekran nasıl döndürülür

Çoğu Windows 10 kullanıcısı Windows 7'den yükseltilmiştir. Windows 10, kullanıcı arayüzüne göre Windows 7'den çok farklıdır ve alışılacak yeni Ayarlar uygulaması da vardır. Bu değişikliklerin yanı sıra, bazı klavye kısayolları artık çalışmıyor. Windows 7'de, ekranınızı klavye kısayollarıyla döndürebilirsiniz, ancak Windows 10'da artık çalışmaz. Ekranı Windows 10'da döndürmeniz gerekirse, Ayarlar uygulamasından geçmeniz gerekir.

Ekranı döndür

Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayarları grubuna gidin. Ekran sekmesine gidin. Birden fazla ekranınız varsa, önce döndürmek istediğiniz ekranı seçmeniz gerekir. Döndürme ayarı ekrana özeldir.

Aşağı kaydırın ve Oryantasyon açılır menüsünü arayın. Dört seçeneğe sahiptir; Manzara, Portre, Manzara (çevrilmiş) ve Portre (çevrilmiş). Manzara ve Portre anlamak için yeterince basit ve çevrilmiş seçenekleri yakından ilişkilidir. Manzara (çevrilmiş) size bir baş aşağı ekran sunarken, Portre (çevrilmiş) sağ ile sola dönüşür.

Windows 7'de, ekranı Ctrl + Alt + Sol Ok klavye kısayoluyla özgürce döndürebilirsiniz ve bu, onu 90, 180 veya 270 derece döndürebileceğiniz anlamına gelir. Klavye kısayolu artık Windows 10'da çalışmıyor ve bunun yerine Yönlendirme açılır penceresine sahipsiniz.

Windows 7'deki ekran döndürme özelliğiyle ilgili bir sorun, ekranınızı istemeden döndürmesiydi. Bu özelliği bilmeyen birçok kullanıcı, neyin yanlış gittiğini bulana kadar aniden sistemlerini kullanamadı. Windows 10'da, yeni yönlendirmeyi sürdürmek isteyip istemediğinizi soran bir uyarı alırsınız. 12 saniye içinde cevap vermezseniz, değişiklik geri alınır. Yanlışlıkla ekran dönüşleri devam ederse, muhtemelen Windows 10'un genellikle yanlışlıkla çalıştırılan ve klavye kısayollarından kurtulması iyi bir şeydir.

Yeni döndürme özellikleri karışımdan herhangi bir oryantasyon bırakmaz. Windows 7'de sahip olduklarınızın aynısını elde edersiniz. Döndürülmüş yönler, aradığınızı bulamazsanız aradığınız yönlerdir.

Fare hareketi, yeni ekran yönüne uygundur. Portre yönünü seçerseniz, farenizi normalde monitörün üst kısmına taşıyacak olan yukarı hareket ettirmek yerine, ekranınızda tanımlanan yeni üste götürür. Döndürülmüş bir ekranla fare imleci hareketlerine alışmak için iyi bir uygulama yapmanız gerekecektir ve eğer çoklu monitörlü bir ekrana sahipseniz, bunu anlamak biraz zor olabilir. Sisteminizi yeniden başlattığınızda ekran yönleri sıfırlanmıyor.

Bir önceki yazımız olan VLC Player ile bir videodan ses nasıl çıkarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.