Windows 10'da ekran sırası nasıl ayarlanır

Windows 10, sisteminize GPU'nuzun izin verdiği kadar ekran bağlamanıza izin verir. Harici ekranlar çoğunlukla tak ve çalıştır özelliğidir; bu, masaüstünüze ve dizüstü bilgisayarınıza yalnızca bir monitör veya TV bağlamanız gerektiği anlamına gelir ve otomatik olarak çalışmaya başlar. İkinci veya üçüncü ekranın ana ekranınızı yansıtmasını mı yoksa bağlı olan birden fazla ekrana mı genişletmesini istediğinizi seçmeniz gerekir. Bakmanız gereken diğer bir özellik, ekranların sırasıdır; yani, en soldaki ve hangisinin sağına yerleştirildiği.

Bu, farenizin nasıl hareket ettiğini ve ekranın 'nerede biteceğini' belirler. Windows 10'da ekran sırasını nasıl ayarlayacağınız.

Görüntü sırasını ayarla

Ekranlarınız için ekran sırasını ayarlamadan önce, her ekrana hangi numaranın atandığını bilmeniz gerekir. Bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız ve ona harici bir monitör bağladıysanız, dizüstü bilgisayarın dahili ekranı her zaman kendisine tahsis edilmiş 1 sayısı olan ilk ekran olacaktır. Yine de güvenli tarafta olmak için ekran numarasını kontrol edebilirsiniz.

Ekran numarasını kontrol etmek için, Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem ayarları grubuna gidin. Ekran sekmesini seçin ve Tanımla'yı tıklayın. Ekranlarınızda, kendilerine tahsis edilen numarayı belirten bir sayı üst üste gelecektir.

Artık hangi ekranın hangisi olduğunu bildiğinize göre sırasını ayarlayabilirsiniz. İlk önce, geriye doğru gidin ve çoklu ekran ayarlarınıza bakın. Hangi ekran fiziksel olarak solda, hangisi sağda. Ayarlar uygulamasındaki Ekran sekmesinde, ekranların fiziksel olarak aynı hizada olup olmadığını kontrol edin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sistem Tepsisini Windows'ta İkincil Ekranınıza Nasıl Taşınır

, Windows

Çok Ekranlı Bir Kurulumda Bir Ekrana VLC Atama

Örneğin, ekran 2 olarak işaretlenmiş bir harici ekrana ve ekran 1 olarak işaretlenmiş bir iç ekrana sahip olduğunuzu varsayalım. Fiziksel olarak, Ekran 2, Ekran 1'in sol tarafına yerleştirilir ancak Ekran sekmesi, Ekran 2'nin sağ tarafa yerleştirildiğini gösterir. 1. Ekranın ayarını bu şekilde bırakırsanız, farenizi Ekran 1'in sağ kenarına hareket ettirirseniz ne olur, ekran kaybolur ve Ekran 2'nin sol kenarına yeniden belirir. Kaydırma yönü temelde yanlış olur .

Bunu düzeltmek için, Ayarlar uygulamasındaki Ekranlar sekmesindeki ekranları sürükleyip yeniden düzenlemelisiniz. Gerçekten bu kadar basit. Bir ekranı sürükleyin ve ekranların fiziksel olarak nasıl kurulduğuna göre hizalamak için diğer ekranın sol veya sağ tarafına bırakın. İki ekranın boyutu farklıysa, yani biri daha küçük diğeri daha büyükse, çözünürlüklerine uymanız gerekir. Bu, özellikle normal bir dahili ekranınız ve 4K harici ekranınız varsa mümkün olmayabilir. Böyle bir durumda, ekranların çözünürlüğünü olabildiğince yakın tutmaya çalışın.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da zamanlanmış görevler nasıl kolayca etkinleştirilir / devre dışı bırakılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.