Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da ekranı çevirdi nasıl düzeltildi | Windows Yardım

Windows 10'da ekranı çevirdi nasıl düzeltildi

Windows'un başlıca bir özelliği, ekranı döndürme özelliğidir. Sonunda, yana doğru açılan bir ekran var. Bu özellik, işletim sisteminin tabletlerde çalışabileceğini ve dokunmatik ekranlı dizüstü bilgisayarların artık bir şey olduğunu göz önüne alarak daha mantıklı olduğu Windows 10'da hala mevcut. Ekranınızı hiç döndürmeyi hatırlamıyorsanız, şans eseri bir klavye kısayoluyla yanlışlıkla yaptınız. İşte nasıl düzeltebileceğiniz.

Klavye kısayolları

Windows 10'un en yeni sürümü, yani 1809, ekranı yana döndürebilen klavye kısayollarını devre dışı bıraktı, ancak Windows 10'un önceki bir sürümündeyseniz, hala çalışabilir. Bu durumda, ekranınızı normale döndürmek için bunları kullanabilirsiniz. Ekranınız doğru yönlendirilinceye kadar aşağıdaki kısayolu kullanın.

Ctrl + Alt + Sol Ok

veya

Ctrl + Alt + Sağ Ok

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da ekran nasıl döndürülür

, Windows

Windows 10'da ekran klavyesi nasıl sabitlenir

Windows Ayarları

Ayarlar uygulamasını açın ve Ekran ayarları grubuna gidin. Ekranınızı seçin ve Yön aşağı açılır menüsüne gidin. Açın ve Landscape'i seçin. Bu işleri normale döndürecek. Oryantasyonu korumak istediğinizi onaylayın; değişiklik yapışacaktır.

Grafik kontrol merkezi

Büyük olasılıkla sisteminizde, sisteminizdeki grafik ayarlarını yöneten bir uygulama vardır. Hem dahili grafik kartına hem de bir GPU'ya sahipseniz, yerleşik grafikleri kontrol eden uygulamaya erişmeniz gerekir. Normalde, bu bir Intel tabanlı yongadır, bu nedenle Intel grafik kumanda merkezini veya benzer bir şeyi arayın.

Ekran dönüşünü değiştirmenize izin veren ayarı arayın ve Manzara seçeneğini belirleyin.

Tablet modu ve ekran döndürme

Daha önce, ekranınızı döndürme yeteneğinin Windows 10'da tabletlerde çalışabildiğinden daha anlamlı olduğunu belirtti. Tabletiniz veya ikisi bir arada dokunmatik ekranlı bilgisayarınız olmasa bile, dizüstü bilgisayarınızda tablet modunu etkinleştirebilirsiniz.

Tablet modu bir ekran yönlendirme kilidiyle birlikte gelir, bu nedenle kapattıysanız, cihazınızı yana doğru çevirdiğinizde ekranınızı döndürür. Yönlendirme kilidini açabilirsiniz ve bu sorunu çözmelidir.

Yana doğru döndürülen bir ekran, Windows'un eski sürümlerinde klavye kısayoluyla yapılabildiğinden daha büyük bir problemdi. Yanlışlıkla çalıştırılabilir ve birçok kişinin size söyleyeceği gibi, bir yürümeye başlayan çocuk veya klavyenizin üzerinde yürüyen bir kedi tarafından söylenebilir. Windows 10'da tesadüfen meydana gelme olasılığı daha düşüktür, ancak yine de istisnalar vardır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da fare gecikmesi nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.