Windows 10'da ekranınız için nit değeri nasıl ölçülür?

Nits, parlaklığın bir ölçüsüdür veya daha doğrusu parlaklık derecesidir. Ekranınız ister dahili ister harici olsun, belirli sayıda niteler çıkarır ve bu ölçüm temel özelliklerinin bir parçasıdır. Bir monitörün nit değeri genellikle kutusunda veya üreticinin web sitesinde belirtilir. Ölçmek için özel donanım da kullanabilirsiniz. Nits değerini sadece bir yazılım çözümü kullanarak ölçmek için DisplayHDR Metin adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz.

Bu uygulamanın size yaklaşık bir sirke değer vereceğini söylemeye gerek yok. Kesin olarak doğru bir değer istiyorsanız, fotometre kullanmak zorunda kalacaksınız veya ekranınızla ilgili bilgileri çevrimiçi olarak arayabilirsiniz.

Nits değerini ölç

DisplayHDR Metni'ni Microsoft Mağazasından indirin. Bu uygulama, ekranınızın HDR içeriğini gösterip gösteremeyeceğini kontrol etmek için bir dizi test çalıştırır. Bunu yapmak için 400, 600 ve 1000 nits'de bir nit testi yapılır. Ekranınız bunu destekleyip desteklememesine bakmaksızın bunu yapar.

Herhangi bir test yapmanıza gerek yoktur. Yapmanız gereken tek şey, aşağıdaki ekranı gördüğünüzde Sayfa Aşağı tuşuna iki kez dokunmak.

Aşağıdaki özeti göreceksiniz. Maksimum tepe parlaklığı , ekranınız için nit değeri verir. Bu doğru olmayacak, ancak fark 50 sirkten fazla olmayacak. Bu uygulamayı test ettiğim ekran, üretici başına 250 sirke çıktığından, benim durumumdaki fark 20 niteden fazla değil.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Sisteminizin Windows 10'da HDR'yi destekleyip desteklemediğini kontrol etme

Android

Google Haritalar Uygulamasıyla Uzaklığı Ölçme

İsterseniz, parlaklık testlerinden birini çalıştırabilirsiniz ve bu aynı zamanda daha düşük nit değerleri için çalışmasına rağmen ekranınızın desteklediği nit değerleri gösterir. Uygulamanın parlaklık testini çalıştırdığı maksimum değeri görmek için testleri çalıştırın.

Ekranınızın Windows 10'da HDR içeriği yayınlayıp yayınlayamayacağını kontrol etmek istiyorsanız bu bilgi gereklidir. Elbette, HDR'yi görüntülemek için tek gereksinim değil, daha büyük olanıdır. Ekranınızda düşük sirkeler varsa, onu yazılımla artıramazsınız. HDR'yi destekleyebilecek yeni bir monitör satın almanız gerekecek.

Çoklu ekran kurulumu için, uygulamayı test etmek istediğiniz ekrana taşıyın. Daha da iyisi, ekranı birincil ekranınız olarak ayarlayın ve uygulamayı doğrudan o ekrandan başlatın. Testlerden herhangi birine başlamadan önce, istendiğinde HDR'yi ayarlar uygulamasında etkinleştirdiğinizden emin olun.

Bir önceki yazımız olan Kart okuyucusu Windows 10'da Aygıt Yöneticisi'nde nasıl bulunur başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.