Windows 10'da ekranınız için özel bir ızgara nasıl oluşturulur

Windows 10, uygulama pencerelerini ekranınızın her iki tarafına tutturmanıza izin verir. Bu özellik, ortalama bir ekrana sahip olmanıza veya ultra geniş bir ekrana sahip olmanıza bakmaksızın çalışır. Tek sorun, ekran boyutundan bağımsız olarak, varsayılan olarak yalnızca iki sütuna bölünebilmesidir. Ekranınız için daha sonra pencereleri sabitleyebileceğiniz özel bir ızgara oluşturmak istiyorsanız, WindowGrid adlı ücretsiz bir uygulamayı kullanmanız gerekir.

Ekranınız için özel ızgara

WindowGrid'i indirin ve çıkarın. EXE çalıştırdığınızda, yüklemek veya taşınabilir sürümünü kullanmak isteyip istemediğinizi sorar. Taşınabilir versiyon, anlaşılır bir şekilde daha az özelliğe sahiptir, ancak eksik olan büyük bir şey yoktur.

Kullanmadan önce yapılandırmak istersiniz. Ayarlar sekmesine gidin ve ızgarayı oluşturun. Izgara boyutları satırlar halinde sütunlardır; bu nedenle aşağıda gördüğünüz yapılandırma ekranı üç sütuna ve bir satıra bölecektir.

İstediğiniz ızgarayı ayarlayın ve sağdaki Giriş panelinde bunun için klavye kısayollarını değiştirin. Ayarladığınız tuşlar, bir pencereye sol tıklayıp basılı tuttuğunuzda kullanılır, bu yüzden diğer kısayollara müdahale etmeleri konusunda endişelenmeyin.

Her şeyi ayarladıktan sonra Kaydet'e tıkladığınızdan emin olun.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Ekran Dışı Bir Pencereyi Ana Ekranınıza Taşıma

, Windows

Windows 10'da Olay Görüntüleyicisi'nde özel görünümler nasıl oluşturulur

Bir pencereyi kapatmak için farenin sol tuşuyla tıklayın ve tutun. Move komutuyla ilişkili kısayol tuşuna dokunun ve ardından istediğiniz pencereyi oturtun. Pencereyi nereye yerleştirebileceğinizi vurgulayan bir ekran ızgarası göreceksiniz ve pencere elbette taşıdığınız sütuna / satıra yapışacaktır.

Bu uygulama, geniş bir ekrana sahip olan herkes için mükemmeldir, ancak büyük, mutlaka geniş bir ekrana sahip değilseniz, ekran alanını daha iyi kullanmanıza yardımcı olabilir. Uygulama, birden fazla ekranla mükemmel çalışır, böylece birden fazla ekran kullanırsanız, pencereleri tüm ekranlarınızda aynı yapılandırmada sabitleyebilirsiniz.

Açık olması için, yalnızca bir ızgara yapılandırması ayarlayabilirsiniz ve her ekrana ayrı ayrı uygulanır. Örneğin, iki monitörlü bir kurulumda 2×2 ızgara oluşturursanız, her monitör pencereleri 2×2 ızgaraya sabitleyebilir. İki ekran tek, daha geniş bir ekran oluşturmayacak. Birbirlerinden bağımsız olacaklar ancak aynı ızgara konfigürasyonu onlara uygulanacak.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da ekran nasıl döndürülür başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.