Windows 10'da etkin pencerenin ekran görüntüsü

Windows 10, Win + PrintScreen klavye kısayoluyla tüm ekranınızı yakalayabilir. Ekran görüntüleri, Resimler kitaplığındaki Ekran Görüntüleri adlı bir klasöre kaydedilir. Apple ve macOS ile karşılaştırıldığında, bu özellik Windows'a ulaşmak için çok geç oldu ve hala görünüşte temel. Yalnızca bir ekranı veya etkin pencereyi bu şekilde ekran görüntüleyemezsiniz. Bununla birlikte, etkin pencereyi doğal olarak ekran görüntüsünün bir yolu vardır; Alt + PrintScreen.

Ekran görüntüsü aktif penceresi

İşlem oldukça basittir; Ekranınızı, ekran görüntüsünü almak istediğiniz pencerenin aktif olacağı şekilde ayarlayın. Alt + PrintScreen'e dokunun.

Win + PrintScreen kısayolundan farklı olarak Alt + PrintScreen kısayolu görüntüyü otomatik olarak dosya olarak kaydetmez.

Resmi kaydetmek için Paint'i kullanabilirsiniz. Paint'i açın ve Yapıştır düğmesini tıklatın veya görüntüyü panodan Paint'e yapıştırmak için Ctrl + V klavye kısayolunu kullanın. Kaydet.

Bunu yapabilir ya da Dosyaya Yapıştır adlı bir uygulamayı kullanabilirsiniz. Panodaki bir dosyayı bir dosyaya kaydedebilir. Dosyayı kaydedeceğiniz formatı seçebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Snip ve Sketch On Windows 10 ile gecikmeli ekran görüntüleri nasıl alınır

, Windows

Windows 10'da Ekran Kilidi Ve Giriş Ekranı Nasıl Görüntülenir

Windows 10'da bir ekran görüntüsü aracı bulunmamaktadır. Aslında, eski sürümlerinde Snipping aracı denilen bir vardı. Tek sorun, bu aracın ekran görüntüsü yakalamak için kullanılmadan önce başlatılması gereken ayrı bir uygulama olmasıdır. Win + PrintScreen kısayolu olmadan ekran görüntüsü almak sıkıcı ve Windows 7 hala desteklendiğinde çok az kişi Snipping aracını biliyordu.

Windows 10 Snipping aracını Snip & Sketch ile değiştirdi. Hala macOS ölçmek değil ama yavaş yavaş geliştiriyor. Ne yazık ki, Snipping Tool'dan bir adım geri döndü ve birçok kullanıcı geri almak istiyor. Microsoft onu geliştirmek için çalışıyor. Windows 10 için bir sonraki ana derlemede, görüntüyü kaydettiğiniz formatı seçmenize izin verecektir.

Ekran görüntüsü aracı Windows 10'da büyük ölçüde iyileşene kadar, kullanıcıların seçebilecekleri uzun bir ekran görüntüsü uygulamaları listesi vardır. Kişisel tercih olan Greenshot gibi ücretsiz uygulamalardan Snagit gibi premium uygulamalara kadar çeşitlilik gösterir.

MacOS ile karşılaştırıldığında, Windows birden fazla ekranla çok daha iyi çalışır. Windows için en popüler ekran görüntüsü araçları bile birden fazla ekranla iyi çalışmadığından Microsoft'un diğer uygulamaların telafi edebileceği yararsız özellikler eklemesi gibi bir şey yok. Çoğu kullanıcı, sadece MacOS'ta varsayılan bir özellik olan HD ekran görüntülerini alabilmeleri için araç satın alır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da bir video arka planı nasıl kaldırılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.