Windows 10'da Explorer.exe nasıl yeniden başlatılır

Sisteminizi yeniden başlatmak genellikle Windows 10 harekete geçtiğinde aldığınız ilk tavsiyedir. Aslında, herhangi bir cihaz harekete geçerse, bunu düzeltmeye çalışmanız gereken ilk şey bir yeniden başlatmadır. Yeniden başlatma, Windows 10'daki bir sorunu çözmezse, Explorer.exe'yi yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz. Explorer.exe, Başlat menüsü, görev çubuğu, eylem merkezi ve daha fazlası dahil olmak üzere Windows 10'daki UI öğelerinin çoğunu görüntülemekten sorumlu işlemdir. Windows 10'daki Explorer.exe'yi yeniden başlatabilirsiniz.

Explorer.exe'yi yeniden başlat

Explorer.exe'yi yeniden başlatmanın iki yolu vardır. Görev Yöneticisi'nden yeniden başlatabilir ve Komut İstemi'nden yeniden başlatabilirsiniz.

Explorer.exe'yi Görev Yöneticisi'nden yeniden başlatmak için yönetici haklarıyla açın. İşlemler sekmesine gidin ve Windows Gezgini'ni arayın. Onu seçin ve sağ alttaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Ekranınızdaki Görev çubuğu bir an için yok olacak, ancak birkaç saniye içinde geri gelecektir.

Görev Yöneticisi'ne erişemiyorsanız veya Explorer.exe'yi yeniden başlatmak için Komut İstemi'ni kullanmayı tercih ederseniz, yapabilirsiniz.

Yönetici haklarıyla Komut İstemi'ni açın ve Explorer.exe'yi öldürmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde SVG Küçük Resim Önizlemesini Etkinleştirme

, Windows

Windows 10'da Bir Sürücüyü Yeniden Başlatma

taskkill /f /im explorer.exe

Bu komutu çalıştırdığınızda, diğer UI öğelerine ek olarak görev çubuğu ortadan kalkar. Explorer.exe'yi yeniden başlattığınızda geri döneceklerdir. Tekrar başlatmak için aşağıdaki komutu çalıştırın;

start explorer.exe

Bu komutu çalıştırdığınızda, Explorer.exe işlemini öldürdüğünüzde ortadan kaybolan UI öğeleri geri dönecektir.

Explorer.exe'yi yeniden başlatmak, sorunları çözmek için her zaman yaptığınız bir şey değildir. Genellikle sisteminizi yeniden başlatmanızı gerektiren sistem yeniden başlatma veya kullanıcı oturum açma ve yeniden giriş yapma gibi değişiklikler Explorer.exe'yi yeniden başlatarak uygulanabilir. Bu tüm değişiklikler için işe yaramaz, ancak bazı durumlarda hile yapacaktır.

Windows 10'daki Explorer.exe'yi yeniden başlatmak, Finder'ı macOS'ta yeniden eşleştirmenin eşdeğeridir. İşletim sistemi üzerinde sistem yeniden başlatılmasını gerektirmeyebilecek bazı değişikliklerin uygulanması gerekir, ancak birkaç kritik sistem işleminin öldürülmesi ve tekrar çalıştırılması gerekir.

Masaüstünüze önyükleme yaparken ekranınızdaki belirli öğeler yüklenmezse, sistem tepsisi veya arama çubuğu görünmüyorsa, Explorer işleminin yeniden başlatılması, bunların görünmesini zorlayabilir. Bu işe yaramazsa, ortaya çıkmayan unsurların başka sebeplerden dolayı olması mümkündür. Sorunun giderilip giderilmediğini görmek için Ayarlar uygulamasında sorun giderme aracını çalıştırmayı deneyebilir veya yeni bir kullanıcı oluşturmayı veya Windows 10'u sıfırlamayı deneyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Chrome Yazılım muhabiri aracı yüksek güç kullanımı nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.