Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da fare gecikmesi nasıl düzeltilir | Windows Yardım

Windows 10'da fare gecikmesi nasıl düzeltilir

Fare masaüstleriyle ve bazen de dizüstü bilgisayarlarla birlikte gelen temel bir çevre birimidir. Oyun oynamak için özellikle zengin bir özellik satın almadıkça pahalı değildir. Satın alabileceğiniz, markalı veya markasız, kablolu veya kablosuz temel fare mükemmel çalışır. Windows 10'da fare gecikmesi yaşıyorsanız, çözmesi muhtemelen basit bir problemdir ve fare gecikmesini düzeltmek için yapabileceğiniz birkaç temel şey vardır.

Temel teşhis

Sisteminizi kapatın ve yeniden başlatın. Gecikmenin hala mevcut olup olmadığını kontrol edin.

Aynı fareyi farklı bir sisteme bağlayın ve gecikmenin devam edip etmediğini kontrol edin. Olursa, yeni bir fare almanın tam zamanı olabilir. Sisteminize farklı bir fare bağlamayı deneyin ve gecikmenin hala orada olup olmadığını kontrol edin. Öyleyse, sorun, fareyle değil, sisteminizdedir.

İstisnalar

Fare gecikmesini düzeltecek çeşitli adımları listelemeye başlamadan önce, bu düzeltmelerin bazı sınırlamaları olduğunu bilmelisiniz;

  1. Bunu yalnızca fareniz aniden geri kalıyorsa deneyin. Daha önce iyi çalıştıysa ve yeni bir problemse, bu adımlar denenmeye değer. Yepyeni bir fare kullanıyorsanız, bu adımları da deneyebilirsiniz, ancak bu durumda donanımınızın kutudan arızalı olma ihtimalini eğlendirmeniz gerekir.
  2. Bu düzeltmeler, işletim sisteminiz boyunca yaşadığınız genel gecikme için geçerlidir. Gecikme, bir uygulamaya, örneğin bir oyuna veya Photoshop'a veya belirli bir web sitesine özgü ise, sorun farenizle ilgili değildir.
  3. Bu düzeltmeler, işletim sisteminin neden olduğu gecikme için geçerli değildir, çünkü sebebin ne olabileceğini saptamak için çok fazla değişken vardır.

Fare gecikmesini düzelt

Aşağıdaki düzeltmelerden her birini deneyin. Bazıları kablolu fare kullanıyorsanız, bazıları kablosuz bir fareniz varsa uygulayamayabilir. Bunları atla ve gerisini dene. Fare gecikmenizin yukarıda listelenen ilk istisnanın altına düşmesi durumunda ek talimatlar ekledik.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da tanınmayan fare tıklamaları nasıl düzeltilir?

, Windows

Windows 10'da Bağlantıyı Kesen Kablosuz USB Fare Nasıl Onarılır

Yeni piller

Bu kablosuz bir fare için geçerlidir. Pillerle çalışır, böylece ikinci bir gecikmeye başlar, pili değiştirmelisiniz veya şarj edilebilirse şarj etmelisiniz. Yepyeni bir fareniz varsa ve batarya ile geldiyse, yenileriyle değiştirin. Pillerin çok iyi olmaması mümkündür.

Aynı notta, daha uzun süre dayanan iyi piller kullanın. Pili değiştirirken, pil boşluğunun temiz olduğundan emin olmak iyi bir fikirdir. Akünün bağlandığı metal kaplamayı pas veya korozyon açısından kontrol edin. Farenin ihtiyaç duyduğu gücü almasını ve gecikmesine neden olabilir. Plakalar aşınmışsa, değiştirilmelerini deneyebilirsiniz, ancak yeni bir fare satın almak daha ucuza gelebilir.

Temizle

Fare, kablolu bir fare veya kablosuz bir fare olmasına bakılmaksızın temizlenmelidir. Nadir olmasına rağmen, içinde bir izleme topu olan bir fareniz varsa, çıkarın ve temizleyin. Farenizin içinde bir izleme topu yoksa, 'ayaklarını' temizlemelisiniz. Yağ ve kir, üzerinde birikme ve izlemeyi daha az pürüzsüz hale getirme eğilimindedir.

Aynı notta, fareyi kullandığınız yüzeyi temizleyin.

USB bağlantı noktasını ve donanım kilidini kontrol edin

Kablolu bir fare ve bir kablosuz fare sisteminize USB bağlantı noktaları üzerinden bağlanır. Yapmanız gereken ilk şey, USB portunun çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir. Farklı bir cihaz bağlayın ve cihazla ilgili bir sorun varsa, muhtemelen USB portu gevşek olduğundan dolayı. Farenizi bağladığınız bağlantı noktasını değiştirmeyi deneyin ve gecikmeyi düzeltip düzeltmeyeceğini görün. Bu gecikmeyi çözmezse belki USB dongle'ınız olabilir. Ne yazık ki, dongle hakkında yapabileceğiniz pek bir şey yok, bu yüzden sorun buysa, muhtemelen yeni bir fare almanız gerekecektir.

Sürücü ve fare ayarlarını kontrol et

Fareniz için doğru sürücüyü çalıştırıp çalıştırmadığınızı kontrol edin. Yeni bir güncelleme yapılmışsa, eski sürüme geri almak sorunu çözebilir. Genel Windows 10 sürücülerini çalıştırıyorsanız, Synaptics sürücülerini veya hangi sürücüyü fare modelinizle yükleyeceğini yüklemeyi deneyin.

Ayrıca, fare imlecinin ekranınızda hareket etme hızını Ayarlar uygulamasından da deneyebilir ve değiştirebilirsiniz. Ayarlar uygulamasını açın, Cihaz ayarları grubuna gidin ve fare sekmesini seçin. Ek fare ayarları seçeneğini seçin. Yazıcı seçenekleri sekmesine gidin. Burada işaretçi hızını seçebilirsiniz. Arttırmayı deneyin ve gecikme geçip geçmediğini görün.

Güvenli mod

Windows 10'u güvenli modda açın ve ardından farenizi kullanın. Gecikme geçerse, muhtemelen farenin performansını etkileyebilecek olan, Windows 10'da çalışan bir şeydir. Belki de onu yavaşlatan bir süreç. Çalışmakta olabilecek gereksiz uygulamaları devre dışı bırakın ve yakın zamanda yüklediğiniz uygulamaları denetleyin. Görev Yöneticisi'nde, herhangi bir işlemin çok fazla RAM yediğini kontrol edin ve işlemden çıkın.

Bluetooth

Fareniz Bluetooth ile bağlanıyorsa, düzgün çalıştığından emin olun. Diğer Bluetooth cihazlarınızın da kötü performans gösterip göstermediğini kontrol edin. Bluetooth sürücüsü güncellemelerini kontrol edin ve fare gecikmesiyle çakışan yeni bir güncelleme varsa, eski sürücüye geri dönmeniz gerekebilir.

Ayrıca Windows 10'da Bluetooth ile ilgili sorun giderme hakkındaki yazımıza da göz atmalısınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da çökmüş bir uygulama otomatik olarak nasıl yeniden başlatılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.