Windows 10'da fare vurgulu bir pencere nasıl seçilir

Windows 10, çalışma şeklinizi geliştirmenize yardımcı olabilecek kolay erişim ayarlarına sahiptir. Böyle bir ayar, fare vurgusundan otomatik olarak bir pencere seçmenizi sağlar. Temel olarak, bir uygulamayı öne getirmek için yapmanız gereken ilk tıklamayı atlamanıza ve doğrudan onunla etkileşime geçmenize izin verir. İşte nasıl etkinleştirebileceğiniz.

Fare vurgusundaki pencereyi seçin

Denetim Masası'nı açın ve Erişim Kolaylığı ayarları grubuna gidin.

Erişim Kolaylığı sayfasında, 'Farenizin çalışma şeklini değiştirin' seçeneğini işaretleyin.

Bir sonraki sayfada, 'Pencereleri yönetmeyi kolaylaştırın' altındaki 'Fareyi üzerine getirerek bir pencereyi etkinleştir' seçeneğini etkinleştirin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da fare imleci görünürlüğü nasıl geliştirilir

, Windows

Windows 10'da Birincil Fare Düğmesini Değiştirme

Uygula'ya tıklayın ve Kontrol Panelini kapatın.

Nasıl çalışır

Bu özellik, ekranınızda görebileceğiniz pencerelerde çalışır. En aza indirdiğiniz Windows, fare imlecini üzerlerine getirerek etkinleştirilemez. Fare imlecini görev çubuğu önizleme penceresinin üzerine getirerek bir pencereyi etkinleştiremezsiniz.

Bu, yan yana sabitlenmiş uygulamalar veya farklı monitörlerde açık olan uygulamalar için işe yarar. Normalde, uygulamaları yan yana veya farklı monitörlerde sabitlediğinizde, onu seçmek için önce bir uygulamaya tıklamanız gerekir. Ondan sonra, onunla etkileşime girebilirsin. İlk tıklama her zaman uygulamayı seçmek için olacaktır.

Bu özellik etkinken, farenizi bir pencerenin üzerine getirmeniz onu 'seçecektir'. Uygulamanın herhangi bir yerini tıklayabilirsiniz, örneğin bir dosyayı açmak için bir düğmeye tıklarsanız, tıklama kabul edilir.

Bu seçenek katlanarak çoklu monitör kurulumlarıyla çalışmayı geliştirir. Etkileşimden önce ilk önce farklı bir monitörde bir uygulama seçmek zorunda kalmak can sıkıcı buluyorum. Genelde unutmam gereken şey bu. Bu seçenek oldukça kullanışlı.

Fare imleci uygulamayı seçer ancak bu, fare ile etkileşime girme zorunluluğunuz anlamına gelmez. Örneğin, farenizi Netflix uygulamasının üzerine getirdiyseniz, oynatmak / duraklatmak için boşluk çubuğuna dokunabilirsiniz. Bu, uygulamalar tam ekran modunda farklı bir ekranda açık olsa bile çalışır.

Bu belirli ayar, Windows 10'daki Ayarlar uygulamasında da bulunmamasına rağmen, Kolay Erişim ayarları grubuna sahip olmasına rağmen, bu nedenle pek fazla kişinin bilmemesi mümkündür. Şahsen çoklu görev sekmesinde olması gerektiğini düşünüyorum.

Bir önceki yazımız olan Steam sohbeti yazım denetimi nasıl düzeltilir Windows 10'da çalışmıyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.