Windows 10'da FFMPEG ile bir videoya bölümler nasıl eklenir

Bir DVD ve / veya BluRay diskten oynattığınız bölümler bölümlere sahiptir, ancak bölümler bu depolama aygıtlarından oynatılan videolara özgü değildir. İstediğiniz herhangi bir videoya bölümler ekleyebilirsiniz. Bir videoya bölümler eklemenize izin veren birkaç araç var ancak ücretsiz ve güvenilir olduğundan FFMPEG kullanmanızı öneririz. Bir videoya bölümler eklemek için kullanmak biraz karmaşık, ancak mümkün olduğu kadar basitleştireceğiz.

GIF'ler oluşturmak için ffmpeg'yi de kullanabilirsiniz.

Meta veri dosyası oluştur

Zor kısım, videodaki bölümleri tanımlayacak olan meta veri dosyasını yaratıyor. Bu dosyada, bir bölümün başladığı veya bittiği videodaki zamanı belirtmeniz gerekir. Bu süre nanosaniye cinsinden ifade edilir.

Videoyu açın ve kaç bölüm eklemek istediğinize karar verin. Videoda, bölümün başlayıp bitmesi gereken zamanı anlayın ve onu nanosaniye'ye dönüştürün. Zamanı dönüştürmek için Google’ı kullanabilirsiniz. Nanosaniye cinsinden zaman değeri büyük bir sayı olacaktır, bu nedenle bir dosyaya not almak istersiniz.

Yeni bir Not Defteri dosyası açın ve aşağıdakini yapıştırın. Videonuza bölüm eklemek için kapsamlı bir şekilde düzenlemeniz gerekecektir.

;FFMETADATA1
title=MyVideo

[CHAPTER]
TIMEBASE=1/1000
START=0
#chapter ends at 00:30
END=30000
title=Chapter 1

[STREAM]
title=MyVideo

Bu, videoya bir bölüm ekler, ancak daha fazla bölüm eklemeniz gerekirse, aşağıdakileri kopyalayıp aynı not defteri dosyasına yapıştırmanız yeterlidir. Elbette düzenlemeniz ve bölümün başladığı ve bittiği zaman için değeri değiştirmeniz gerekecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da FFMpeg ile GIF Oluşturma

Linux

QWinFF Kullanarak Linux'ta Bir GUI ile FFMpeg Nasıl Kullanılır

[CHAPTER]
TIMEBASE=1/1000
START=0
#chapter ends at 00:30
END=30000
title=Chapter 1

Meta veri dosyasını düzenle

Dosyada # işareti ile gelen herhangi bir şey bir yorumdur, ancak dosyayı kaldırmamalısınız ve yönetilmesi daha kolay olması için her bölüm için güncellemelisiniz.

Her bölüm için BAŞLANGIÇ değerini düzenleyin ve bölümün ne zaman başlaması gerektiğini nanosaniye cinsinden zamanla değiştirin. END değerini düzenleyin ve bölümün ne zaman bitmesi gerektiğini nanosaniye cinsinden zamanla değiştirin.

Son olarak, başlık değerini düzenleyin ve bölüme vermek istediğiniz adı girin. Bölüm adları, videoyu oynatmak için kullandığınız uygulamada gösterilecektir.

Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra, dosyayı “meta veri” adıyla kaydedin. Dosyanın sonuna tam durağı eklediğinizden emin olun. Herhangi bir dosya uzantısı yoktur.

Videoya Bölümler ekle

Ffmpeg'i indirin ve çıkartın. Her şeyi basit tutmak için, bölümlere eklemek istediğiniz videoyu ve meta verileri taşıyın. Az önce çıkardığınız ffmpeg klasörünün içindeki bin klasörüne oluşturduğunuz dosya.

Komut İstemi'ni açın ve çıkartılan ffmpeg klasöründeki bin klasörüne gitmek için CD komutunu kullanın. Alternatif olarak, bin klasörünü Dosya Gezgini'nde açıp konum çubuğuna cmd yazıp enter tuşuna basabilirsiniz.

Aşağıdaki komutu çalıştırın, ancak 'MyVideo.mp4' yerine bölüm eklemek istediğiniz videonun adını yazın. Gerekirse dosya uzantısını değiştirin. 'MyVideo_1.mp4' dosyasını çıktı dosyasının adıyla değiştirin. Bu komut videonun bir kopyasını oluşturacak ve sonunda vereceğiniz ad yeni dosyanın adını verecektir. Enter'a dokunun.

ffmpeg -i MyVideo.mp4 -i metadata -map_metadata 1 MyVideo_1.mp4

Dosyanın boyutuna bağlı olarak işlem biraz zaman alacak.

Bölümleri Görüntüleme

Bölümleri, onu destekleyen medya oynatıcılarına eklendikten sonra görüntüleyebilirsiniz. VLC oynatıcı, zengin özelliklere sahip olduğundan iyi bir seçenektir. Videoyu VLC oynatıcıda açın ve Oynatma> Bölümler'e gidin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Temp klasörü nasıl otomatik olarak temizlenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.