Windows 10'da FFMpeg ile GIF'ler Nasıl Oluşturulur

Bir GIF oluşturmak oldukça basittir. Görüntülerdeki GIF'leri oluşturmanıza veya video dosyasından bir tane oluşturmanıza izin veren çok sayıda ücretsiz uygulama vardır. Çözdüğünüz çözünürlük ve kare hızını kontrol etmek istediğinize kadar değil. Bu kadar çok kontrole ihtiyaç duyduğunuzda bir HD oluşturmak her zaman kolay ya da ücretsizdir. Giphy'yi deneyebilirsiniz ve büyük bir 1920 × 1080 GIF çıkışı verebilir, ancak bu şans eseridir. Video boyutuna uyacak şekilde zorlayamazsınız. Bu, eğer FFMpeg kullanmak için ayırabilirseniz, GIF oluşturmak kolay olmalıdır dedi.

FFMpeg harika bir araçtır. Bu sadece bir dezavantajı, bir çok insanın rahat kullanması anlamına gelmeyen bir komut satırı aracı olmasıdır. FFMpeg ile bir GIF oluşturmak için, sizin için basitleştireceğiz, böylece sadece dosya adlarınızı içerecek şekilde komutu düzenlemeniz gerekiyor.

FFMpeg ile GIF'ler

FFMpeg videoları kırpabilir, ancak bunu yapmak için sadece TV ve Filmler uygulamasını kullanırsanız daha iyi olur. Videoları kırpmanızı sağlayan bir GUI'ye sahiptir ve bunu yapabilecek bir GUI'niz varsa, FFMpeg'den geçmek istemezsiniz.

FFMpeg'i indirin ve dosyayı açın. İçinde, Bin klasörünü açın. Yer çubuğunun içine tıklayın ve yolu klasöre kopyalayın. Komut İstemi'ni açın ve ayıklanan klasöre taşımak için aşağıdaki komutu kullanın.

Sözdizimi

cd path-to-folder

Örnek

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows'da FFmpeg Kullanarak PNG Formatında Bir Video Çerçevesi Çıkarma

Linux

QWinFF kullanarak Linux üzerinde bir GUI ile FFMpeg nasıl kullanılır

cd C:UsersfatiwDesktopffmpeg-20180821-7e0df59-win64-staticffmpeg-20180821-7e0df59-win64-staticbin

Videoyu alın (tam bölüme kadar kesilmiş) ve depo gözü içine koyun. Videoyu GIF'e dönüştürmek için aşağıdaki komutu çalıştırın.

Sözdizimi

ffmpeg -i video.mp4 my_gif.gif

Video dosyasının adını ve GIF dosyasını kaydetmek istediğiniz GIF dosyasının adını düzenlemelisiniz. GIF'e dönüştürmek için hemen hemen tüm video dosyası formatlarını kullanabilirsiniz. AVI olabilir veya MP4 olabilir.

Örnekler

ffmpeg -i my_video.mp4 gif_file.gif

ffmpeg -i my_video.avi gif_file.gif

Bu, 20 kare hızı ve videoyla aynı çözünürlükteki bir GIF'e dönüştürülecektir. Örneğin, video 1920 × 1080 ise GIF aynı boyutta olacaktır.

Kare hızını ve çözünürlüğü değiştirmek için bu komutu kullanabilirsiniz.

Sözdizimi

ffmpeg -i video.mp4 -r 20 -vf scale=240:-1 my_gif.gif

-R 20, kare hızını belirler. 60'a ayarlamak istiyorsanız, -r 60 yapmalısınız. -Vf ölçeği = 240: -1 genişliği 240 olarak ayarlar ve yükseklik orantılı olarak yeniden boyutlandırılır. Genişliği 1920 olarak ayarlamak istiyorsanız, bunu -vf ölçeği = 1920: -1 olarak değiştirmeniz gerekir.

Örnek

ffmpeg -i my_video.mp4 -r 60 -vf scale=1920:-1 my-gif.gif

Bir önceki yazımız olan Bir Masaüstü E-posta İstemcisinden Gmail Klasörlerini Gizleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.