Windows 10'da Fn tuş kilidi nasıl kullanılır

Klavyelerde, üstte, F1 – F12 etiketli sayı tuşlarının üstünde bir dizi tuş bulunur. Bu tuşlar, Mac'lerde veya PC'lerde bulunup bulunmadıklarına bakılmaksızın pratik olarak tüm klavyelerde bulunur. Bu tuşlar iki farklı işlevi yerine getirir; Fn tuşları olarak ayrı bir eylemde bulunurlar ve ikincil bir işlem olarak ses seviyesini, parlaklığı, müzik çalma vb.

Bir bilgisayarda, Fn tuşlarının varsayılan işlevi BIOS'ta ayarlanmıştır. Keybaord'unuz, basılı tutulduğunda Fn tuşlarının ikincil eylemini kullanmanıza izin verecek bir Fn tuşuna sahiptir. Bazı dizüstü bilgisayarlar Fn tuşlarını kilitlemenize izin verir. Bu, tüm büyük harfleri yazmanıza izin veren Caps lock'u açmak gibidir. Fn tuş kilidi aynı şekilde çalışır. Açtığınızda, Fn tuşunu basılı tutuyor gibisiniz.

Kilit özelliği

Klavyelerin hepsinde bir Fn tuş kilidi yoktur. Bu tamamen bir klavyenin yapısına bağlıdır ve sürücülerle ya da Windows 10 ile ilgisi yoktur.

Fn tuş kilidi, iki tuşa basılı tutularak etkinleştirilir; Fn tuşu ve Fn kilit tuşu. Fn kilit tuşu genellikle Escape tuşudur ve üzerinde bir asma kilit olacaktır (aşağıdaki resme bakın). Kilit başka bir tuşta bulunabilir, bu yüzden etrafa bakın. Klavyenizdeki herhangi bir tuşta bulunmuyorsa, Fn tuş kilidini etkinleştiremezsiniz.

Fn tuş kilidini aç

Fn tuş kilidini açmak için, Fn tuşunu basılı tutun ve ardından Escape tuşuna (veya hangisi Fn tuşudur) bir kez dokunun. Sonra Fn tuşunu bırakın, Fn tuş kilidi açılacaktır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Mac OS X

MacOS'ta Caps Lock Tuşunu Nasıl Esc Anahtarına Eşleyebilirim?

, Windows

Num Lock Her Zaman Açık Tutulur [Windows]

Eğer Fn tuşlarınız varsayılan olarak kontrol edilen medya, örneğin, ses seviyesi, çalma vb. Tarayıcınızdaki web konsolu.

Fn tuş kilidini kapatmak için, açmak için izlediğiniz işlemi tekrarlayın. Fn tuşunu basılı tutun ve Escape tuşuna bir kez dokunun. Fn tuşunu bırakın.

Klavyeyi işlev tuşlarını kilitlemeye zorlamanın yolu yoktur. İşlev tuşlarını değiştirmenize izin verecek bir AutoHotKey komut dosyası oluşturabilirsiniz, ancak tuşların ikincil eylemini kullanmanız sık sık gerekliyse, varsayılan davranışlarını BIOS'tan değiştirmek daha iyidir.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 Nisan 2019 19H1 güncellemesinde en iyi 15 yeni özellik başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.