Windows 10'da geçici klasör yedekleri nasıl oluşturulur

Sisteminizin yedekleri gereklidir. Teknoloji ne kadar güvenilir olursa olsun, her şey yanlış gidebilir ve önemli bir dosya veya dosya kaybetmek asla kolay değildir. Bununla birlikte, sonsuza kadar oluşturduğunuz her dosyayı yedeklemeniz gerekmez, yedeklemenizin bir parçası olmak zorunda değilsiniz. Düzenli olarak yalnızca bir süreliğine ihtiyaç duyduğunuz klasör yedeklerini oluşturursanız, Windows 10'da geçici klasörler yedekleri oluşturmak için SimpleBackup kullanmanız gerekir.

Geçici klasör yedekleri

Github'dan SimpleBackup'ı indirin ve yükleyin. Sürümler sekmesinden indirebileceğiniz hiçbir şey yoktur, böylece ana sekmenin sağ üstündeki Klon veya İndir düğmesini tıklatmanız ve her şeyi sıkıştırılmış bir dosya olarak indirmeniz gerekir. Sıkıştırılmış dosyayı ayıklayın ve bin klasörünün içinde uygulamayı yüklemek için çalıştırmanız gereken EXE'i bulacaksınız.

Yüklendikten sonra, bir klasörü sağ tıklayın ve içerik menüsünde iki yeni seçenek göreceksiniz: Yedekleme – [Basit yedekleme] ve Geri yükleme – [Basit yedekleme].

İki seçenek oldukça açıklayıcıdır; Yedekleme seçeneği, yedeklemeyi oluşturur ve bir klasörü yedeklenmiş sürümüne geri yüklemeniz gerektiğinde geri yükleme seçeneğini kullanırsınız.

Uygulamada çok fazla arayüz yok. Bir yedek oluşturulduğunda veya geri yüklendiğinde bir ilerleme çubuğu göreceksiniz. İşlemi ilerleme çubuğundan iptal edebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'daki İndirilenler Klasöründen Dosyaları Otomatik Olarak Silme

, Windows

Windows 10'da Klasöre Göre Depolama Kullanımı Nasıl Görüntülenir

Yedeklemeler sisteminizde aşağıdaki konuma kaydedilir. Bu konum geçicidir, böylece yedeklemenin kendisi geçici olur. THe

%AppData%Simple Backup

Yedeklemeler yerel diskinizde oluşturulduğu için, büyük bir klasörü yedekliyorsanız, bunu yapmak için önemli boş alana ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelecektir. Ayrıca, bu boş alanın Windows sürücünüzde olması ve daha büyük ve yedeklemeler için daha uygun olabilecek diğer sürücülerde olmaması gerekir.

Belgelerin, yedeklemenin ne kadar süre önce silineceğini belirtmemesine rağmen, uygulamanın bir süre sonra yedekleri otomatik olarak silmesi gerekir. Kontrolünü kendiniz alabilir ve belirli bir gün sonra klasörün içeriğini silmek için bir komut satırı komutu ve zamanlanmış bir görev kullanabilirsiniz.

Bu uygulama, uzun vadeli yedeklemeler için kullanılmak üzere tasarlanmamıştır. Sonunda, bir görev tamamlandığında, sisteminizden kaldırılması gereken dosyaları oluşturmanız gereken rutin görevler içindir. Bir görev yapıldıktan sonra bu dosyalar gerekli olmayabilir, ancak hala devam ederken, bunların bir yedeğini almanız, bunları yanlışlıkla silmeniz veya değiştirmeniz ve eski sürümü geri almanız gerektiğinde yardımcı olabilir.

Bir önceki yazımız olan OneDrive'da Masaüstü ve Mobil Dosya Uzantıları Nasıl Gösterilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.