Windows 10'da Gerçek Siyah Vurgu Rengi Nasıl Gidilir?

Windows 10'da, duvar kağıdınıza uygun bir vurgu rengi veya kontrastı ayarlayabilirsiniz. Pencerenin duvar kağıdına göre doğru rengi seçmesine izin verme seçeneğiniz vardır veya kendiniz seçebilirsiniz. Vurgulu renk olarak ayarlayamayacağınız bazı renkler var. Çok karanlık ya da çok açık. Windows 10, rengin desteklenmediğini söyler. Bu gerçek siyah içerir, ancak Windows 10 üzerinde gerçek siyah vurgu rengi elde etmenizi sağlayan bir kayıt defteri kesmek var.

Bu ince ayarın başlık çubukları için gerçek siyah vurgu rengini ayarlamanıza izin vereceğinden bahsetmeliyiz, ancak metin görünürlüğünü etkileyebilir. Bazı metin artık okunaklı olmayabilir, bu yüzden kendi sorumluluğunuzda ilerleyin. Bunun, Windows 10 build 1803'ten itibaren başlık çubuğunun rengini değiştirdiğinden de bahsetmeliyiz. Daha eski bir sürümü çalıştırıyorsanız, siyah bir görev çubuğu ve Başlat menüsü alabilirsiniz. Yönetici haklarını gerektiren kayıt defterini düzenlemeniz gerekecektir.

Gerçek siyah aksan rengi

Ayarlar uygulamasını açın ve ayarların Kişiselleştirme grubuna gidin. Renk sekmesini seçin. Saydamlığı kapatın ve 'Başlat, görev çubuğu ve eylem merkezi üzerindeki rengi göster' seçeneğini devre dışı bırakın. 'Başlık çubukları' seçeneğini etkin durumda bırakın.

Windows kayıt defterini açın ve aşağıdaki konuma gidin.

HKEY_CURRENT_USERSOFTWAREMicrosoftWindowsDWM

Burada AccentColor adında bir değer arayın. Çift tıklayın ve değerini 171717 olarak ayarlayın. Ardından ColorPrevalence adlı bir anahtar değer arayın ve çift tıklayın ve değerini 1 olarak ayarlayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Firefox'ta URL Çubuğunda Windows 10 Accent Renk Nasıl Gidilir?

, Windows

Windows 10 Neden Accent Renklerini Seçerken “Bu Renk Desteklenmiyor” Diyor?

Yapman gereken tek şey bu. Ek bir adım olarak, AccentColorInactive adında yeni bir DWORD (32 bit) Değeri oluşturabilir ve değerini 444444 olarak ayarlayabilirsiniz. Bu, arka plan pencerelerine renk verir. Artık gerçekten siyah başlık çubuklarına sahip olmalısınız. Eşleştirmek için güzel, uğursuz bir duvar kağıdı ayarlayın ve oldukça iyi görünümlü bir masaüstünüz var.

Bunu geri almak için ColorPrevalence değerinin değerini 0 olarak ayarlayın. Ayarlar uygulamasını açın ve farklı bir vurgu rengi seçin. İsterseniz saydamlık efektlerini tekrar etkinleştirin ve Başlat menüsü, görev çubuğu ve eylem merkezi için renkleri etkinleştirin.

Herhangi bir nedenle, değişiklik hemen geçerli olmazsa, sisteminizi yeniden başlatın. Geride kalan değişiklikleri hala göremiyorsanız, Windows kayıt defterine geri dönün ve düzenlediğiniz anahtarların değerini kontrol edin. Onları orijinal hallerine geri döndürün. Her şey başarısız olursa, sadece Ayarlar uygulamasını açın ve ayarların Kişiselleştirme grubuna gidin. Tema sekmesini seçin ve herhangi bir temayı etkinleştirin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.