Windows 10'da Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu Nasıl Sınırlanır

Geri dönüşüm kutusunun hiç boşluk kalmaması nadirdir. Geri Dönüşüm Kutusu'nun alanı, dinamik olarak tahsis edilir, yani Geri Dönüşüm Kutusu, yeni sildiğiniz dosyayı barındırmak için büyür. Geri Dönüşüm kutusu varsayılan olarak büyük ölçüde büyüktür, bu nedenle dosyaları silerken bir hata yaşamadığınız anlamına gelir. 20 GB'den daha büyük boyutlu birkaç dosyayı silmeyi deneyin ve Geri Dönüşüm kutusunun gereksinim duyması halinde önemli yer kaplayabildiğini fark edeceksiniz.

Geri Dönüşüm kutusu boyutunu değiştirebilir veya daha kesin olarak sınırlayabilirsiniz. Sadece bunu yapmanıza izin veren yerleşik bir ayar var. Size uygun olan ve depolama gereksinimlerinize uygun olarak, çöp kutusunun boyutunu artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Geri Dönüşüm Kutusu Boyutu

Masaüstünüzdeki Geri Dönüşüm Kutusu'nu sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Varsayılan olarak, Geri Dönüşüm kutusu, Windows'un yüklü olduğu C sürücüsündeki silinmiş dosyaları depolar ve alan tüketir, ancak gerektiğinde diğer sürücüleri kullanır ve kullanır.

Özellikler penceresinde, kutunun varsayılan boyutunun verileceği bir 'Seçilen konum için ayarlar' bölümünü göreceksiniz. Geri dönüşüm kutusu'nuzun sadece sonsuza dek yaşanacak dosyalar için başka bir yer olmaması için onu kırpmak istiyorsunuz.

Sizin için çalışan bir boyuta kadar indirin. Örneğin, normalde küçük boyutlu dosyalar, örneğin görüntüler veya belgeler ile ilgileniyorsanız, oldukça küçük bir Geri Dönüşüm Kutusu'na sahip olabilirsiniz. Öte yandan, genellikle film veya Photoshop dosyaları gibi büyük dosyaları silerseniz, oldukça büyük bir Geri Dönüşüm Kutusu'na ihtiyacınız vardır. Geri Dönüşüm Kutusu'nun silinmiş dosyaları sakladığı tüm yerler için bunu tekrarlayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

X Gün Sonrası Geri Dönüşüm Kutusu Nasıl Boşaltılır

, Windows

Windows 10'da Depolama Sense ile Disk Alanı Nasıl Serbestleştirilir

Geri Dönüşüm Kutusu'nun boyutu dinamik olarak ayarlanır; Her zaman mevcut boş alanın% 5'i olacaktır. Bu, bir dosyayı silmediğiniz sürece, bunun için alanın henüz tüketilmediği anlamına gelir. Boyutu sınırlamak, sabit sürücünüze daha fazla boş alan eklemez.

Geri Dönüşüm Kutusu'nu boşaltma alışkanlığınız yoksa, silinmiş dosyalar ile çok uzun süre şişirilmesini istemiyorsanız, Windows 10'da Depolama Duyumu'nu kullanmayı düşünün. Ayrıca, çok büyük bir sabit sürücünüz yoksa veya daha büyük boyutlarda uygun olmayan bir SSD'ye sahipseniz, hangi klasörlerin en fazla alanı kullandığını kontrol edin ve yapabileceklerinizi silin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Yeni macOS Mojave Dinamik Duvar Kağıdı Nasıl Gidilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.