Windows 10'da gölge monitörlerini bulma ve silme

Windows 10'u yüklediğinizde, ihtiyacınız olan doğru sürücüleri otomatik olarak bulur ve yükler. Bu harika, ancak asla bilemeyeceğiniz zamanlar sorun yaratma eğilimindedir. Grafik sürücülerine gelince, Windows 10, donanımınıza en uygun sürücüleri bulana ve indirinceye kadar varsayılan sürücüleri kullanır. Bunu yaparken, bazen gölge monitörleri oluşturur.

Gölge izleyici temelde Windows 10'un algıladığı, ancak fiziksel olarak var olmayan bir izleyicidir. Sisteminiz tarafından kapalı veya kullanılamayan bir durumda olduğu tespit edildi. Yanlışlıkla herhangi bir şeye veya hiçbir şeye geçmeyeceksiniz, ancak ekranları bağladığınızda ya da çıkardığınızda masaüstü simgelerinizin etrafa atlaması ya da yanlış monitöre kopyalama ya da ekleme gibi masaüstü simgeleriniz gibi sorunlara neden olur. Bu yüzden bunu düzeltmek ve bunu yapmak önemlidir, gölge monitörlerini bulup silmeniz gerekir. Yapması çok kolay.

Gölge monitörlerini sil

Aygıt yöneticisi'ni açın. Windows aramasından arayabilir veya Denetim Masası'na gidip Donanım ve Ses'i ve ardından Aygıtlar ve Yazıcılar altında Aygıt Yöneticisi'ni seçebilirsiniz.

Aygıt Yöneticisi'nde Görünüm> Gizli aygıtları göster seçeneğine gidin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Birden Çok Monitör İçin Farklı Çözünürlük Nasıl Ayarlanır

, Windows

Windows 10'da Birden Çok Monitör İçin Farklı Bir Duvar Kağıdını Ayarlama

Sonra, Aygıt Yöneticisi altındaki Monitörler'i genişletin. Bağlı tüm ekranlarınızı göreceksiniz ve daha açık, yıkanmış monitör simgesi olan bir ekran görürseniz, sisteminizde bir gölge monitör bulunur.

Gölge izleyiciye sağ tıklayın ve içerik menüsünden Aygıtı Kaldır seçeneğini seçin. Ekrandaki uyarıyı kabul edin, kaldırılacaktır. İyi önlem almak için sisteminizi yeniden başlatın.

Etrafında atlama simgeleriyle, pencereleri ekrandan açarak veya masaüstünüzü yenileyene kadar görünmeyen yeni simgelerle ilgili sorunlarınız varsa, bunların tümü düzeltilebilir.

Gölge monitör, çıkardıktan sonra geri dönmemelidir, ancak grafik sürücülerinizi güncellerseniz veya Windows 10'u sıfırlamaya karar verirseniz, ancak yeni bir yükleme yapmazsanız, gölge monitörün kontrol etmediğinden emin olmak iyi bir fikir olabilir eklendi.

Bu, sahip olduğunuz ekran sayısından bağımsız olarak gerçekleşebilir. Masaüstünüze ya da dizüstü bilgisayarınıza bağlı tek bir ekrana sahipseniz ya da çoklu monitör kurduysanız, gölge monitörlerle bitebilirsiniz. Bu, Windows 10'a özgü bir hata değil. Windows'un eski sürümlerinde, yani Windows 7 ve 8 / 8.1'de gerçekleşmiştir. Gölge monitörünüz tekrar gelmeye devam ederse, grafik sürücülerinizi yenilemek veya güncellemek isteyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da imleci bulmak için Shake nasıl edinilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.