Windows 10'da Google Suite'te MS Office Dosyalarını Açma

MS Office, LibreOffice gibi açık kaynak kodlu bir üretkenlikten veya Apple'ın iWork uygulama paketlerinden rekabete sahip olabilir ancak yine de kazanıyor. Yine de, uygulamanın en popüler üretkenlik paketi olduğundan hiçbir yere gitmiyor. Kullanamazsın ama birçok insan yapar. Ücretsiz çözümler gittikçe, Google Suite oldukça iyi ancak tamamen tarayıcı tabanlı bir çözüm. Bu, masaüstünüzde bir DOCX dosyanız varsa, önce Google Drive'a yüklemeniz ve ardından açmanız gerekir. Google Office dosyalarını Google Suite'te açmanın daha hızlı bir yolunu istiyorsanız, Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme adında bir Chrome uzantısı yüklemeniz gerekir.

Google Suite’te Google Office Dosyalarını Aç

Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar için Office Düzenleme uzantısını Chrome web mağazasından yükleyin. Bu, Google Suite uygulamalarındaki Office dosyalarını açmak için Google'dan resmi bir uzantıdır. Ayrıca, Chrome Google Dokümanlar, E-Tablolar ve Slaytlar uygulamalarının yüklü olduğundan emin olun. Uzantıyı ve uygulamaları yükledikten sonra, MS Office dosyalarını Chrome'a ​​açmak için varsayılan programı değiştirin.

Varsayılan programı değiştirmek için bir DOCX dosyasını sağ tıklayın ve içerik menüsünden Birlikte aç'ı seçin. Bu, dosyayı açabilen uygulamaların bir listesini açacaktır. Listelenmişse Chrome'u seçin. Listede değilse, sonuna kadar kaydırın ve bilgisayarınızda yüklü diğer uygulamaları seçmenize izin veren seçeneği belirleyin. Chrome.exe dosyasını arayın ve seçin.

Uygulamayı seçtikten sonra, 'Bu tür dosyaları açmak için bu uygulamayı her zaman kullan' seçeneğini etkinleştirin.

DOCX dosyasını çift tıklayın ve Chrome'da açılır. Uzantı, Google Dokümanlar'da bir DOCX dosyasının açılmasının ve bir Excel dosyasının Google E-Tablolar'da açılmasının beklendiğini bilecektir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Linux

Linux'ta Libre Office Dosyalarına Google Dokümanlarını Dönüştürme

Chrome'da İndirilen Dosyalar İçin Otomatik Açık Ayarları Sıfırlama

Her MS Office uygulaması dosya türü için varsayılan uygulamayı değiştirmeniz gerekir. Hem DOC hem de DOCX dosyalarının yanı sıra XLS ve XLSX vb. İle de uğraşmak zorunda kalırsanız, her dosya türü için varsayılan uygulamayı değiştirmeniz gerekir.

Varsayılan uygulamayı bu şekilde değiştirmek için çok sıkıcı bulursanız, Ayarlar uygulamasından geçebilirsiniz. Apps grubu ayarlarına gidin. Varsayılan uygulamalar sekmesine gidin. Aşağı kaydırın ve Dosya türüne göre varsayılan uygulamaları seç'i tıklayın. Varsayılan uygulamayı değiştirebileceğiniz uzun bir dosya uzantısı listesi alırsınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Wlan İçin Barındırılan Ağ Desteği Nasıl Onarılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.