Windows 10'da Görev Çubuğu bir klavye kısayolu ile nasıl değiştirilir

Windows 10, kullanılmadığında görev çubuğunu gizlemenizi sağlayan bir ayara sahiptir. Bu ayar etkinleştirildiğinde, fare imlecinizi normalde olduğu alanın üzerine getirene kadar görev çubuğu gizli kalır. İhtiyacınız olmadığında 'yanlışlıkla' yeniden görünmemesini sağlayan hafif bir gecikmeden sonra görünür. Çoğu kullanıcı için bu ayar yeterlidir, ancak görev çubuğunun ne zaman göründüğü / kaybolduğu konusunda daha fazla kontrole ihtiyacınız olursa, görev çubuğunu klavye kısayoluyla değiştirmek için bir AutoHotKey komut dosyası kullanabilirsiniz.

AutoHotKey

Bir AHK komut dosyası kullandığımızdan, sisteminizde AutoHotKey uygulamasının kurulu olması gerekir. İndirmesi ücretsizdir ve kurulumu çok az zaman ve çaba gerektirir.

Görev çubuğu komut dosyasını aç / kapat

Yeni bir Not Defteri dosyası açın ve aşağıdakini yapıştırın. Komut dosyasının ne için olduğunu söyleyen bir adla kaydedin ve AHK uzantısıyla kaydedin.

Bu komut dosyası, görev çubuğunu Boşluk tuşu + t klavye kısayoluyla değiştirmenize izin verir.

VarSetCapacity(APPBARDATA, A_PtrSize=4 ? 36:48)

Space & t::
NumPut(DllCall(“Shell32SHAppBarMessage”, “UInt”, 4 ; ABM_GETSTATE
, “Ptr”, &APPBARDATA
, “Int”)
? 2:1, APPBARDATA, A_PtrSize=4 ? 32:40) ; 2 – ABS_ALWAYSONTOP, 1 – ABS_AUTOHIDE
, DllCall(“Shell32SHAppBarMessage”, “UInt”, 10 ; ABM_SETSTATE
, “Ptr”, &APPBARDATA)
KeyWait, % A_ThisHotkey
Return

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Bir Pencereyi Klavye Kısayoluyla En Üste İmgelemek İçin Bir Komut Dosyası Kullanma [Windows]

, Windows

Windows 10'da Bir Klavye Kısayolu ile Klavye Düzeni Nasıl Değiştirilir

İsterseniz, görev çubuğunu değiştirmek için kullanılan klavye kısayolunu değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için betiği düzenlemek zorunda kalacaksınız. Özellikle, bu düzenlemeniz gereken satırdır;

Space & t::

İki nokta işaretinden önceki her şey, betiği çalıştırmak için kullanılan klavye kısayoludur. Bazı durumlarda, bir klavye kısayolunun nasıl ayarlanacağını okumanız gerekebilir. Boşluk çubuğuyla, yalnızca Boşluk alanına girmeniz gerekir, ancak Ctrl değiştirici tuşu için ^ sembolünü kullanmanız gerekir. Kapsamlı bir dokümantasyon mevcut, bu yüzden çok fazla bir sorun olmayacak.

Görev çubuğunu istediğiniz zaman değiştirebilmeniz için komut dosyası ve AutoHotKey her zaman çalışıyor olmalıdır. Komut dosyası için belirlediğiniz klavye kısayolunun diğer uygulamalarla çakışmadığından emin olmak size kalmıştır. Space + T klavye kısayolu güvenlidir, ancak size uygun değilse düzenleyebilirsiniz.

Bu betiği kullanıyorsanız, görev çubuğunu Ayarlar uygulamasından 'her zaman göster' olarak ayarlamanızı şiddetle öneririz. Ayarlar uygulamasını açın ve ayarların Kişiselleştirme grubuna gidin. Görev çubuğunu her zaman görünür kalacak şekilde ayarlayabileceğiniz özel bir Görev sekmesi var.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Görev Çubuğu düzeni nasıl yedeklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.