Windows 10'da Görev Çubuğu simgesi boyutunu ekran boyutuna göre değiştirme

Görev çubuğu, sık kullandığınız sabitlenmiş uygulamaları barındırabilir. Açık bir uygulamanız varsa, çalıştığını belirtmek için görev çubuğunda simgesi de görüntülenecektir. Ayrıca, fare imlecinizi açık / çalışan bir uygulamanın görev çubuğu simgesinin üzerine getirdiğinizde uygulamanın küçük bir önizleme penceresini göreceksiniz. Görev çubuğu oldukça iyi ve bazıları bunu MacOS'ta Dock'tan daha verimli bulabilir. Görev çubuğundaki sabitlenmiş uygulama simgeleri yalnızca ana ekranınızda görünür. İkincil ekran sabitlenmiş uygulamaları göstermiyor. Birincil ekranı çok değiştirirseniz ve her iki ekranınız da farklı boyutlarda ise, AdaptiveTaskbar'ı kullanmaktan faydalanabilirsiniz. Ekran boyutuna göre görev çubuğu simgesi boyutunu değiştirebilen ücretsiz bir açık kaynak uygulamasıdır.

Uyarlanabilir Görev Çubuğu simgesi boyutu

Daha büyük bir ekran kullanıyorsanız, görev çubuğu simgeleri daha büyüktür. Küçük ekranlarda, görüntülenen simgeler çok daha küçüktür veya öyle olması gerekir. Ne yazık ki, Windows 10 yalnızca büyük veya küçük simgeler arasında seçim yapmanıza izin verir.

Sık sık ana / dahili ekranınızdan daha büyük olan harici bir ekranın bağlantısını keserseniz, büyük görev çubuğu simgelerinin kullanılmasını istemeyebilirsiniz. Aynı zamanda, birincil ekranınızı değiştirdiğinizde veya harici ekranın bağlantısını her çıkardığınızda boyutlarını elle değiştirmek istemeyebilirsiniz. Bunu düzeltmek için AdaptiveTaskbar'ı yükleyebilir ve arka planda çalışmaya devam edebilirsiniz. Ekran boyutunu temel alarak proaktif olarak görev çubuğu simgesi boyutunu değiştirir.

Ekran boyutu vs çözünürlük

Bu uygulamayı kullanırken yapmak için önemli bir ayrım ekran boyutu ve ekran çözünürlüğü arasındadır. Farklı boyutlardaki iki ekran aynı çözünürlüğe sahip olabilir. 21 inçlik bir ekran 1920 × 1080 çözünürlüğe sahip olabilir ve 15 inçlik bir ekran aynı çözünürlüğe sahip olabilir.

Aradaki fark, 15 inçlik ekranda piksellerin çok daha yakın paketlendiği ve işlerin daha küçük görünme eğiliminde olmasıdır. Windows 10, farklı ekranlar için farklı ölçeklendirme seviyeleri ayarlamanıza izin verdiği için bunu 'düzeltmek için ölçeklendirme kullanabilirsiniz. Mesele şu ki, ekranlarınız aynı çözünürlükte olduğu için, ekranınızdaki öğelerin aralarında 1: 1 olduğu anlamına gelmez. Bu, yalnızca ekran boyutu ve çözünürlük aynı olduğunda gerçekleşir.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğundaki Yerinde Açılmayan Sabitlenmiş Uygulamaların Düzeltilmesi

, Windows

Windows 10'da Çözünürlüğü Değiştirmeden Büyük Görev Çubuğu Simgeleri Nasıl Gidilir?

AdaptiveTaskbar sadece çoklu monitör kurulumları için bir uygulamadır. Yalnızca tek bir ekran kullanıyorsanız, bu uygulama sizin için değildir. Birincil monitörünüzün hangisi olduğuna tepki verir, böylece bir monitörün bağlantısını kesmeseniz bile, hangisini birincil olarak kullandığınızı değiştirebilirsiniz; uygulama görev çubuğu simgelerinin boyutunu ayarlar.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Korumalı Medya Oynatma Edge'te nasıl etkinleştirilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.