Warning: Use of undefined constant REQUEST_URI - assumed 'REQUEST_URI' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/forge/windowsyardim.com/wp-content/themes/napoli/functions.php on line 73
Windows 10'da Görev çubuğundan son etkin pencereye nasıl geçilir | Windows Yardım

Windows 10'da Görev çubuğundan son etkin pencereye nasıl geçilir

Görev çubuğundaki uygulama simgeleri varsayılan olarak bir şey yapacak şekilde programlanmıştır; tüm açık pencerelerin önizleme penceresini açın ve tıkladığınız pencereye geçin. Kayıt defterini düzenleyebilir ve davranışını biraz değiştirebilirsiniz. Örneğin, önizlemelerin boyutunu değiştirebilir veya önizlemeleri liste görünümüyle değiştirebilirsiniz. Her iki durumda da, listeden geçmek istediğiniz pencereyi seçmeniz gerekir. Görev çubuğundaki simgesini tıkladığınızda uygulamanın son etkin penceresine otomatik olarak geçmek istiyorsanız, kayıt defterinde küçük bir düzenleme yaparak bunu yapabilirsiniz.

Son etkin pencereye geç

Kayıt defteri düzenleyicisini açın. Aramak için Windows Search'ü kullanabilir veya çalışma kutusuna 'regedit' yazıp oradan çalıştırabilirsiniz. Kayıt defterinde değişiklik yapmak için yönetici haklarına ihtiyacınız olacak.

Kayıt defteri düzenleyicisini açtıktan sonra aşağıdaki konuma gidin;

HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVersionExplorerAdvanced

Gelişmiş tuşu sağ tıklatın ve içerik menüsünden Yeni> DWORD (32-bit) Değeri'ni seçin. Bu değeri LastActiveClick olarak adlandırın . Çift tıklayın ve açılan kutuda, değer verisi alanına 1 girin. Tamam'ı tıklatın ve kayıt defteri düzenleyicisini kapatın.

Şimdi değişikliği uygulamak için explorer.exe'yi yeniden başlatmanız gerekiyor. Bunu yapmanın en kolay yolu Görev Yöneticisi'nden. Açın ve İşlemler sekmesinde, Windows Gezgini'ni arayın. Seçin ve altındaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Görev Çubuğu küçük resim önizlemelerini devre dışı bırakma

, Windows

Görev çubuğu önizlemeleri Windows 10'da liste görünümüyle nasıl değiştirilir?

Görev çubuğunuz ve masaüstünüz döndüğünde, değişiklik uygulanacak.

Nasıl çalışır

Bu aynı uygulamanın pencereleri için çalışacaktır. Diyelim ki masaüstünüzde aşağıda gösterildiği gibi açık üç Notepad dosyası var. Her birini tek tek küçültürsünüz. Bu nedenle, aşağıdaki örnek ve ekran görüntüsüne bakıldığında, önce Notepad dosyasını içinde '3', daha sonra '2', sonra '1' işaretiyle küçülteceksiniz. Bu, son etkin pencerenin içinde '1' bulunan Not Defteri dosyası olacağı anlamına gelir.

Her üç pencere de küçültüldükten sonra, görev çubuğundaki Not Defteri simgesine tıkladığınızda, içinde '1' bulunan Not Defteri dosyası otomatik olarak geri yüklenir. Not Defteri simgesini tekrar tıklattığınızda, '2' girişi olan dosya geri yüklenir ve bir kez daha tıkladığınızda, içinde '3' bulunan dosya geri yüklenir.

Dördüncü kez tıkladığınızda ve geri yüklemek için başka pencerenin kalmaması durumunda, uygulama simgesine tıklandığında açık pencereler içinde geri yüklendikleri sırayla gezinmeye başlanır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini'nde tam klasör yolu nasıl gösterilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.