Windows 10'da Görev Yöneticisi'nden Uygulamalar Nasıl Çalıştırılır

Görev yöneticisi, şu anda sisteminizde çalışan tüm uygulamaları ve hizmetleri gösterir. Uygulamaları bırakabilir ve hizmetleri durdurabilirsiniz. Takılı veya yanıt vermeyen bir uygulamanız varsa, büyük olasılıkla Görev Yöneticisini açarsınız ve uygulamayı çıkmaya zorlamak için kullanırsınız. Son kullanıcıların bilmedikleri, uygulamaları Görev Yöneticisi'nden de çalıştırabilmenizdir. Bir çimdik içinde, masaüstünüz yanıt vermiyorsa veya Başlat Menüsü çalışmayacaksa veya Gezgin kilitlendiyse, bir sorun giderme uygulamasını çalıştırmanın veya Explorer'ı yeniden başlatmanın en hızlı yolu Görev Yöneticisi'ni kullanmaktır.

Uygulamaları Görev Yöneticisi'nden Çalıştırma

Uygulamaları görev yöneticisinden çalıştırmak için uygulamanın EXE'sinin ne olduğunu bilmeniz gerekir. Örneğin, Chrome'u çalıştırmanız gerekiyorsa, EXE'in chrome.exe olduğunu bilmelisiniz. Google Chrome.exe gibi bir şey girerseniz, bir hata mesajı döndürür. Benzer şekilde, Dosya Gezgini'ni çalıştırmanız gerekirse, explorer.exe dosyasını çalıştırmanız gerektiğini bilmelisiniz.

Görev Yöneticisi'ni açın ve Dosya> Yeni görevi çalıştır. Herhangi bir nedenden dolayı Görev Yöneticisi'ni açamıyorsanız, Win + R klavye kısayolu ile çalışma kutusunu açın ve taskmgr dosyasını girin.

Yeni görev oluştur adlı küçük bir pencere açılacaktır. Çalışmak istediğiniz EXE'in adını girin veya aramak için Gözat düğmesini kullanın. Masaüstünüzde bir kısayol seçebilirsiniz veya C sürücünüze gidebilir ve çalıştırmak istediğiniz uygulamanın EXE'sine ilişkin Program Dosyaları ve Program Dosyaları (x86) klasörlerinin altında kontrol edebilirsiniz. Tüm EXE'lerin bu şekilde bulunamayacağını ve sadece bu iki klasörle sınırlı olmadıklarını unutmayın. EXE'in ne olduğunu biliyorsanız, bu yüzden çok daha kolay.

Varsayılan olarak, uygulama normal kullanıcı ayrıcalıklarıyla çalıştırılır, ancak 'Bu görevi yönetici ayrıcalıklarıyla oluştur' kutusunu seçtiyseniz ve Tamam'ı tıklatırsanız, uygulama yönetici haklarıyla çalışır.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Görev Yöneticisi, Yönetici Veya Başka Bir Kullanıcı Olarak Nasıl Çalıştırılır

, Windows

Windows 10'da Çalıştırma Kutusundan Yönetici Modunda Uygulamalar Nasıl Çalıştırılır

Windows'u normal bir kullanıcı olarak kullanıyorsanız ve görev yöneticisi üzerinden yönetici haklarıyla bir uygulamayı çalıştırmayı denerseniz, yönetici kullanıcı adını ve şifresini girmeniz gerekecektir. Görev yöneticisi, doğru kimlik bilgilerine sahip olmadığınız durumlarda yönetici haklarına sahip uygulamaları çalıştırmak için bir saldırı oluşturmaz.

Uygulamanın izin vermeyen birden çok örneğini çalıştırmak için bu yöntemi kullanamazsınız. Örneğin, Chrome'un birden çok penceresini açmak için kullanabilirsiniz, ancak birden çok Skype örneğini çalıştırmak için kullanamazsınız. Bu Windows 7, 8 / 8.1 ve 10'da çalışır.

Bir önceki yazımız olan Windows 10 1803'te Playback ve Kayıt Cihazları Nasıl Açılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.