Windows 10'da Güvenli Mod Nasıl Önyüklenir

Windows yıllarca ve daha eski sürümler için güvenli bir mod var. Güvenli mod, Windows'u çalıştırabileceğiniz kısıtlı bir moddur. Güvenli modda, varsayılan uygulama veya görev olmayan hiçbir şey çalıştırılamaz. Çoğu zaman, birkaç sistem işlevi de askıya alınacaktır. Güvenli mod, bir sistemde sorun gidermenize yardımcı olabilecek bir araçtır. Rastgele komutlar, ekran veya diğer hatalar alıyorsanız veya ellerinizde bir donanım veya yazılım sorununuz olduğundan şüpheleniyorsanız, sorunu daraltmak için iyi bir araç olabilir. Windows 10'da güvenli modda önyükleme yapmak için.

Windows 10'da güvenli mod

Windows 10'da güvenli modda önyükleme yapmanın birkaç farklı yolu vardır, ancak burada listelediğimiz iki tanesi en basit olanıdır.

Güç Düğmesi Menüsü

Başlat menüsünü açın ve güç düğmesine tıklayın. Kapatma seçeneğiyle birlikte bu menüde 'Yeniden Başlat' seçeneğini göreceksiniz. Shift tuşunu basılı tutun ve Yeniden Başlat seçeneğini tıklayın.

Sorun giderme ekranına önyükleme yapacaksınız. Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Daha fazla kurtarma seçeneği> Başlangıç ​​ayarları> Yeniden başlat'a tıklayın.

Sonunda yeniden başlattığınızda, sistemi yeniden başlatmak için seçeneklerin bir listesini göreceksiniz. Güvenli modda yeniden başlatmaya karşılık gelen sayı tuşuna dokunun. 4 anahtar olmalı ama daha fazla veya daha az seçeneğiniz olması durumunda listeden geçmelisiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

Android

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

, Windows

Windows 10'da Donanım ve Yazılım Sorunu Arasındaki Farkı Nasıl Değiştirir

Ayarlar Uygulaması

Ayarlar uygulamasını açın ve Güncelleme ve Güvenlik ayarlarına gidin. Kurtarma sekmesine gidin. Gelişmiş Başlangıç ​​bölümüne ilerleyin ve Şimdi Yeniden Başlat düğmesine tıklayın.

Sisteminiz yeniden başlatıldığında, sorun giderme seçeneklerini görürsünüz. Windows 10'da güvenli moda geçmek için bu yolu izleyin.

Sorun Giderme> Gelişmiş Seçenekler> Daha fazla kurtarma seçeneği> Başlangıç ​​ayarları> Yeniden başlat

Yine güvenli modda önyüklemek için 4 tuşa dokunun.

Güvenli modda olduğunuzda, ekranınızın dört köşesinde, güvenli modda olduğunuzu belirten bir su işareti görünür. Tüm kişiselleştirme ayarları gibi duvar kağıdı da devre dışı.

Güvenli moddan çık

Güvenli moddan çıkmak için sisteminizi yeniden başlatmanız yeterlidir. Masaüstünüze tekrar başladığında artık güvenli modda olmayacak.

Sistem ayarlarınızı güvenli modda değiştirebileceğinizi ve bu modda yaptığınız değişikliklerin normal moda geri açıldığında yansıyacağına dikkat etmeliyiz. Örneğin, bir sürücüyü geri çektiyseniz veya bir aygıtı çıkardıysanız veya bir görevi devre dışı bıraktıysanız, bu değişiklikler yeniden başlatmanın ardından duracaktır.

Bir önceki yazımız olan OneNote Yazım Denetimi Nasıl Devre Dışı Bırakılır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.