Windows 10'da güvenlik soruları nasıl devre dışı bırakılır

Şifreyi masaüstü sisteminize kaybetmek asla iyi değildir. Masaüstü sistemlerde, bir şifrenin sıfırlanması kolay değildir. Sisteminizi güvenli tutmak istiyorsanız bu harika, ancak şifrenizi unuttuysanız çok iyi değil. Bunu aşmak için, Windows 10, kullanıcıların yerel hesaplar için unutulmuş bir şifreyi kurtarmak için güvenlik soruları ayarlamasına izin verir. Bu, şifrenizi kurtarmanın en güvenli veya en güvenli yolu olmayabilir. Windows 10'da güvenlik sorularını devre dışı bırakmak isterseniz yapabilirsiniz.

Bu hile Lifehacker tarafından ele alındı ve işi yapmak için basit bir PowerShell betiği kullanıyor.

Güvenlik sorularını devre dışı bırak

Bu Github deposundan PS1 dosyasını indirin. Ayrı bir klasöre kaydedin. Sadece masaüstünüzde veya İndirilenler klasörünüzde bırakmayın.

Dosyayı indirdikten sonra, yönetici haklarına sahip PowerShell'i açın. PowerShell dosyasını indirdiğiniz klasöre taşımak için CD komutunu kullanın.

Klasöre girdikten sonra, güvenlik sorularını devre dışı bırakmak için aşağıdaki komutu çalıştırın.

Update-AllUsersQA

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Windows PowerShell 2.0'ı Devre Dışı Bırakma

, Windows

Windows 10'da PowerShell Komut Dosyalarını Otomatik Olarak Çalıştırma

Bu komut dosyası bir parametreyle çalışabilir; -Cevap. Sözdizimi aşağıdaki gibidir;

Update-AllUsersQA -answer SecretAnswer

SecretAnswer'ı kendi seçiminizin bir cevabı ile değiştirmeniz gerekecektir ve bu da tüm sorularınız için aynı cevabı ayarlayacaktır.

Güvenlik sorularını tekrar etkinleştirmeniz gerekiyorsa, komut dosyası size doğrudan bir yol göstermez. Yukarıda listelenen ilk komut, özelliği devre dışı bırakacak ve herhangi bir güvenlik sorusu belirlediğiniz ve ayarlayacağınız her zaman, bu özelliğin devre dışı bırakıldığını belirten bir mesaj alacaksınız. Tekrar etkinleştirmek için komutu -answer parametresiyle çalıştırın. Tüm sorulara aynı cevabı vermek için kullanın ve ardından sorulara verilen cevabı değiştirmek için Ayarlar uygulamasına gidin. Güvenlik sorularını Hesap> Oturum Açma seçeneklerinden değiştirebilirsiniz. Şifre altındaki Değiştir düğmesine tıklayın ve cevabı güvenlik sorularınız için değiştirme seçeneğine sahip olacaksınız.

Bu, Microsoft hesabınıza bağlı kullanıcı hesapları için çalışmaz. Güvenlik soruları yalnızca unutulmuş bir şifreyi geri kazanmanın başka bir yolu olmadığından yerel kullanıcılar için kullanılabilir. Microsoft hesap şifresini unutmuş olan kullanıcılar, Microsoft web sitesinden telefon numaralarını veya geri almak için e-postalarını kullanarak sıfırlayabilir.

Windows 10'da güvenlikle ilgili soruları devre dışı bırakırsanız ve daha sonra şifrenizi unutursanız, sisteminize geri dönmeniz için kendinizi zorlaştırırsınız.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Google Takvim etkinlikleri için uyarılar nasıl alınır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.