Windows 10'da Hazırda Bekletme Seçeneği Nasıl Onarılır

Windows 10, sisteminizi uyku moduna geçirmenizi veya hazırda bekletmenizi sağlar. Windows'un eski sürümlerinde aynı iki seçenek vardı. Windows 10'daki Güç Planı ayarlarından güç düğmesi menüsündeki Uyku ve Hazırda Bekletme seçeneklerini gizlemeyi seçebilirsiniz. Bununla birlikte, Güç Planı ayarlarında hazırda bekleme seçeneğini görmezseniz, bunun nedeni Hazırda bekletme modunun devre dışı kalması olabilir. . Hazırda bekletme devre dışı bırakıldığında, seçenek tamamen kullanıcı arabiriminden kaldırılır. Gri bir seçenek olarak görünmüyor. Bunun yerine, var olmadığı anlaşılıyor. Windows 10'daki hazırda bekletme modunu nasıl düzeltebileceğiniz aşağıda açıklanmıştır.

Eksik Hazırda Bekletme Seçeneğini Düzeltme

Hazırda bekletme modunu bir komut istemi komutuyla etkinleştirebilirsiniz. Bunu etkinleştirmek için yönetimsel haklara ihtiyacınız olacak. Yönetici haklarına sahip Komut İstemi'ni açın. Aşağıdaki komutu çalıştırın. Hiçbir şey geri dönmeyecek, ancak sadece koşulacak bir saniye sürecek ve hazırda bekletme etkinleştirilecek.

powercfg -h on

Hazırda bekletme modunu etkinleştirdikten sonra, Güç Planı seçeneklerini açın. Pil simgesini sağ tıklayın ve Güç Seçenekleri'ni seçin. Alternatif olarak, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdakileri konum çubuğuna yapıştırın.

Control PanelHardware and SoundPower Options

Soldaki güç düğmelerini yapma seçeneğini belirleyin. Şu anda kullanılamayan ayarları değiştir seçeneğini tıklayın. Hazırda Bekletme seçeneğini etkinleştirin ve Başlat Menüsündeki Güç düğmesi menüsünde görünmeye başlayacaktır.

Hafıza kullanımı

Hazırda Bekleme modunu kullanırsanız, sabit diskinizde yer kaplar. Hazırda Bekletme, sisteminizin mevcut durumunu sabit sürücüye kaydederek çalışır. Normalde, bu, birkaç GB'lık disk alanına eklenmez, ancak zamanla büyük ölçüde büyüyebilir. Bunu düzeltmek için Hazırda Bekletme özelliğini kapatabilir ve dosya silinecektir. Hemen sonra açabilir ve modu kullanmaya devam edebilirsiniz.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Hazırda Bekletme Dosyasını Nasıl Silmek

, Windows

Windows 10'da Güç Menüsüne Hazırda Bekletme Nasıl Eklenir?

Disk alanında olduğu gibi kısasa, hazırda bekleme dosya boyutunu ayarlamak için bir komut istemi komutunu kullanabilirsiniz. Varsayılan olarak% 70 -% 75 arasında ayarlanır. Aşağıdaki komut, farklı bir yüzdeyle değiştirmenize izin verir. Yüzdesi, RAM'inizdir ve% 50'den daha azına ayarlanamaz. İsterseniz% 100'e kadar büyüyebilir ya da% 50'ye kadar indirebilir, ancak bundan daha az bir şey olamaz. Sisteminizde hala çok fazla yer kalıyorsa, Uyku modunu kullanmayı veya sisteminizi kapatmayı düşünün.

Powercfg –h –size percentsize

Örnek

Powercfg –h –size 55%

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Minecraft Bedrock Sürümü Çevrimdışı Nasıl Oynanır başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.