Windows 10'da iCloud Bildirimlerini Devre Dışı Bırakma

iCloud PC'deki en istikrarlı deneyimler değil, Apple ekosistemine entegre olmaya başladığınızda başa çıkmanız gereken bir şey. Ayrıca, Google Drive gibi alternatif hizmetlere kıyasla çok daha az boş alan elde etmeniz, 5GB'lık depolama alanınızın rekor sürede dolduğunda işleri daha da kötüleştirir.

Boş alan bitmek üzereyseniz, iCloud banner bildirimlerini periyodik olarak iter. Önemli olan bir şeye uyarılmak iyi olsa da, bu bildirimleri aldığınız sıklık, ortaya çıkardıkları aşırı dikkat dağıtıcı yöntemle birleştiğinde, gerçekten hızlı bir şekilde sinir bozucu olabilir.

Neyse ki, Windows 10 onları kolayca kapatmanızı sağlar. Ancak, aslında bazı iCloud depolama alanlarını boşaltmanın yollarını arıyorsanız, bunun nasıl yapılacağına dair birkaç işaretçiyi de bulacaksınız.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1289{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/196606/iCloud-Photos-Not-Downloading-Windows-10-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1527084035’);background-size:cover;background-position:center center}

#icloud

Click here to see our icloud articles page

ICloud Bildirimlerini Kapatma

Windows 10 tüm uygulamalarla ilgili bildirimler üzerinde tam kontrol sağlar, böylece iCloud bildirimlerini hemen kapatabilirsiniz. Bununla birlikte, uygulamada bir PC yeniden başlatıldıktan sonra devre dışı bırakılan bildirimleri yeniden etkinleştiren küçük bir aksaklık söz konusudur; bu nedenle, bunları kalıcı olarak kapatmak için belirli bir düzeni izlemeniz gerekir. Öyleyse, bunu nasıl yapabileceğinizi görelim.

1. Adım: Başlat menüsünü açın, Bildirimleri arayın ve Uygulama Bildirimlerini Açık veya Kapalı Olarak Aç'ı tıklatın.

2. Adım: Aşağı kaydırın ve iCloud Servisleri'ni tıklayın.

Note: While you do have the option to disable all iCloud notifications right from here, there’s an unresolved bug that re-enables notifications after a system restart. Hence, you need to dive in to the various notification settings available and disable them individually.

3. Adım: Bildirim Bildirimlerini Göster, Kilit Ekranında Bildirimleri Gizli Tut, Eylem Merkezinde Bildirimleri Göster ve Bildirim Geldiğinde Ses Çal seçeneğini belirleyin.

Adım 4: Son olarak, Bildirimler altındaki anahtarı devre dışı bırakın.

Bu kadar! ICloud bildirimlerini başarıyla kapattınız, böylece artık rahatsız edici herhangi bir pop-up veya ses artık almamalısınız.

Note: Do note that performing this action also prevents you from seeing any other notifications related to iCloud as well.

ICloud Depolama'yı Yönetme

iCloud bildirimleri can sıkıcıdır, ancak basitçe kapatmak, sorunun gerçek nedenini çözmez. Dosyaların silinmesi, ancak alandan çıkmaya başlayana kadar yalnızca geçici olarak çalışır. Dolayısıyla, iCloud depolama alanınızı yönetmek için biraz daha etkiliyse, birkaç ipucu.

Fotoğraf Akımına Geç

Fotoğraflar iCloud depolamanızın büyük bir kısmını alırsa fotoğrafları senkronize etmek için Fotoğraf Akımımı kullanmayı düşünün. ICloud'da herhangi bir alan gerektirmez, ancak en yeni fotoğraflarınızı anında tüm cihazlarda senkronize etmenizi sağlamanız gerekir.

Ancak, bazı dezavantajları vardır. Fotoğraflar en fazla 30 gün boyunca yalnızca iCloud'a yedeklenir ve cihazlarda senkronize olan videolar veya canlı fotoğraflar bulamazsınız.

My Photo Stream'in varsayılan iCloud Photo Library'ye kıyasla avantajları ve sınırlamaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için konuyla ilgili ayrıntılı karşılaştırma kılavuzumuzu kontrol edin.

Google Fotoğraflar ve Drive'ı kullan

Fotoğraf Akımım yaptıklarında harika, ancak ilişkili sınırlı bulut yedekleme işlevi son derece rahatsız edici. Neyse ki, daha da iyi bir şey var. Google Fotoğraflar'ı hiç duydunuz mu? Ne kadar yüklüyorsanız yükleyin, tamamen ücretsizdir ve hemen hemen her platformda alabilirsiniz.

Ancak, resimleriniz ve videolarınız belirli bir dereceye kadar sıkıştırılır – fotoğraflar için maksimum 16Mp ve videolar için 1080p, ancak yine de ücretsizdir, değil mi? Fotoğraf Akımım'dan farklı olarak, işler güneye giderken da kalıcı bir yedeklemeniz var.

Büyük dosyalar söz konusu olduğunda, Google Drive’a başvurmak için iCloud Drive depolama alanınızı boşa harcamayın. ICloud'un sunduğudan üç kat daha fazla olan 15 GB'a kadar boş alan sağlar. Google Drive'ın da genel olarak çok daha hızlı bir şekilde senkronize ettiği gerçeğinden bahsetmiyoruz.

İstenmeyen Uygulamaları Devre Dışı Bırak

Genellikle iPhone veya iPad'iniz, iCloud'a yüklediğiniz uygulamaların çoğunun ürettiği belgeleri yedekler. Bununla birlikte, Cihazınızın Depolama'yı Yönetme portalı aracılığıyla istenmeyen uygulamalardan veri yüklemesini önleyebilirsiniz; Ayarlar -> Profil Adı -> iCloud -> Depoyu Yönet -> Yedeklemeler'e dokunarak erişilebilir.

Verilerinizi yedeklerken iCloud'a kadar önemli uygulamaları devre dışı bırakmamaya dikkat edin.

ITunes ile Yedekleme

iCloud yedeklemeleri delicesine uygundur, ancak depolama için gerçekten çok sıkıldıysanız, iPhone veya iPad'inizi doğrudan PC'nize yedeklemek için iTunes'u kullanmayı düşünün. Yerel olarak yedekleyerek kaydettiğiniz ek bant genişliğinden bahsetmeden, iCloud'da çok fazla alan açabilirsiniz.

Ancak, durumda her zaman bir iCloud yedeklemesinin olması her zaman daha iyidir, bu yüzden bunu son çare olarak düşünün. Ve iTunes'dan bahsetmişken, yeni iTunes Windows Mağazası uygulamasını kontrol ettiniz mi?

Ek iCloud Depolama Alanı Satın Alın

Şeytanın avukatını burada oynamak, ancak iCloud'u ve bununla ilgili her şeyi kullanmayı seviyorsanız, ek bulut depolama alanı satın almayı düşünün. Mevcut birkaç güncelleme planı vardır ve ayda 50 GB'a kadar depolama maliyeti yalnızca 99c'dir.

Bir başka şey

Bir şeyleri silmeden önce, Mail, Takvim veya Kişiler uygulamaları ile iCloud ile ilgili verilerinizi senkronize etmeye çalıştıktan sonra tekrar tekrar ortaya çıkan iCloud ile ilgili başka bir bildirimi inceleyelim.

Apple ID'niz ile ilgili gelişmiş iki faktörlü kimlik doğrulama protokollerinden dolayı 'iCloud Ayarlarınız Tarih Dışı' etiketlidir. Bu bildirim diğer uygulamalar tarafından kaldırıldığı için, tüm iCloud bildirimlerini devre dışı bıraktıktan sonra bile gitmez.

Sorunu çözmek için, Apple ID yönetim portalı aracılığıyla uygulamaya özel bir şifre oluşturmanız gerekir. Böylece, bildirimi isteyen uygulamaya başarıyla giriş yapabilirsiniz.

Konuyla ilgili derinlemesine bir kılavuz için lütfen bu yayına bakın.

Daha fazla sinir bozucu pop-up yok, ama …

iCloud bildirimleri düpedüz can sıkıcıdır ve bunları kolayca devre dışı bırakabilirseniz, mümkünse biraz yer açmak daha iyidir. Depolama eksikliğinden dolayı düzgün bir şekilde senkronize edilmediğini bulmak için bu hayati iCloud yedeklemesine ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemezsiniz.

Fotoğraf Akımım, Google Fotoğraflar, Google Drive ve iTunes'um, iCloud ile senkronize edilen öğelerin miktarını azaltmada size yardımcı olmalıdır.

Yani, bu sinir bozucu bildirimleri başarılı bir şekilde kapatmayı başardınız mı? Yorumlarda bizi bilgilendirin.

Bir önceki yazımız olan Google Dokümanlar veya E-Tablolar için Masaüstü Kısayolları Oluşturmanın 4 Yolu başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.