Windows 10'da klasör sahipliği nasıl görüntülenir?

Windows 10'daki yönetici hesabı, işletim sistemindeki çoğu alana erişim sağlar ancak sınırsız erişim sağlar. Hala erişemediğiniz bazı klasörler ve yapamadığınız Windows kayıt defterinde bazı değişiklikler olduğunu göreceksiniz. Bu değişiklikleri yapmaya çalıştığınızda, Windows 10 size erişim reddedildi uyarısı verir ve yönetici kullanıcısı ile kimlik doğrulaması size erişim sağlamaz. Windows 10'da klasör sahipliğini görüntülemeniz gerekirse, bunu yapmanın oldukça kolay bir yolu vardır.

Klasör sahipliğini görüntüle

Klasör sahipliğini görüntülemek için Microsoft'tan PSTools adlı ücretsiz bir araç indirmeniz gerekir. Buradan indirebilirsiniz. Sıkıştırılmış bir dosya olarak indirir, Çıkartır ve ardından klasörün konumunu kopyalar.

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve çıkartılan klasöre gitmek için cd komutunu kullanın. Bu, klasörün panonuza kopyaladığınız konumunun kullanışlı olacağı yerdir.

Örnek

cd C:UsersfatiwDesktopPSTools

Klasöre girdikten sonra aşağıdaki komutu çalıştırın.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da TrustedInstaller'a sahiplik nasıl verilir

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

psexec -i -s cmd.exe

PSTools EULA'yı kabul etmenizi söyleyen bir ekran uyarısı göreceksiniz. Devam edin ve kabul edin, yeni bir Komut İstemi penceresi açılacaktır. İlk iki komutu uyguladığınız Komut İstemi penceresini kapatın. Bu yeni pencere, klasör sahipliğini ortaya çıkaran komutu girmeniz gereken yerdir.

Yeni Komut İstemi penceresinde, aşağıdaki komutu çalıştırın;

icacls “Path to folder”

Örnek

icacls C:WindowsSystem32

Sonuçlar, klasörün sahibine geri dönecektir. Aşağıdaki ekran görüntüsü, System32 klasörünün TrustedInstaller'a ait olduğunu gösterir. System32 klasörü altındaki tüm klasörler yönetici kullanıcı ile sınırlı değildir. Örneğin, AdvancedInstallers klasörüne kolayca erişebilirsiniz. Bu, bazı klasörlerin bazılarının değil, üst klasörün izinlerini devraldığı anlamına gelir.

Belirli bir klasörün hangi izinlere sahip olduğunu daraltmak için, basitçe aynı icacls komutunu çalıştırın, ancak erişmek istediğiniz klasörün tam yolunu ekleyin;

Örnek

icacls C:WindowsSystem32DriverState

İzinleri anlama

İzinler görüntülendiğinde kısaltılmıştır ve ortalama bir kullanıcı olmasalar bile bunları anlayamayabilirler. Microsoft, size klasör sahipliği gösterdiğinde icacls komutunun döndürdüğü çeşitli terimleri açıklayan yararlı bir belgeye sahiptir. Başlamak için Notlar bölümüne gidin.

Sahipliği değiştirme

Yönetici kullanıcı olarak, bir klasörün sahipliğini Windows 10 GUI'den veya üçüncü taraf uygulamaları kullanarak değiştirebilirsiniz. Nasıl seçeceğinize bakmaksızın, bu kısıtlı klasörlerden birini değiştirirken ne yaptığınızı bildiğinizden emin olun, çünkü burada bir şeyi değiştirmek sisteminizi olumsuz etkileyebilir.

Bir önceki yazımız olan Yerel hesaplar için Windows 10'da Hesap kilitleme eşiği nasıl ayarlanır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.