Windows 10'da klasörlerdeki siyah arka plan nasıl düzeltilir

Windows 10, Dosya Gezgini'ni açtığınızda ve içindeki klasörlerin bulunduğu bir konuma gittiğinizde, bu klasörlerin bazılarının standart klasör simgesinin çevresinde siyah bir kutuya sahip olduğu küçük bir görsel hata vardır. Klasörlerdeki siyah arka plan rasgele görünür; Bazı klasörler bunu alabilir, bazıları ise almayabilir. Ekranı yenilemek işe yaramıyor. İşte nasıl düzeltebileceğiniz.

Klasörlerdeki siyah arka planı düzelt

Klasörlerdeki siyah arka planı düzeltmek için, önce Disk Temizleme aracını açmanız gerekir. Windows Search'ü kullanarak arama yapabilirsiniz. Windows sürücünüzde, yani Windows 10'un yüklü olduğu sürücüde disk temizlemeyi çalıştırın. Küçük Resim seçeneğinin seçili olduğundan emin olun ve Tamam'ı tıklayın. İstendiğinde dosyaları silmek istediğinizi onaylayın.

Ardından, Windows 10'un oluşturduğu simge önbelleğini silmeniz gerekir. Bunu yapmak için, Dosya Gezgini'ni açın ve aşağıdaki konuma gidin;

C:UsersYourUserNameAppDataLocal

Burada IconCache.db adlı bir dosyayı arayın ve silin.

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows Siyah Masaüstü Arka Plan Nasıl Onarılır

, Windows

Windows 10'da boş klasörler nasıl bulunur

Bunu yaptıktan sonra, Dosya Gezgini'ni tekrar açın ve aşağıdaki konuma gidin. Buradaki tüm dosyaları seç ve sil. Windows 10 bazı dosyaları silmenizi engelliyorsa, Atla düğmesini tıklayın ve yapabileceklerinizi silin.

C:UsersYourUserNameAppDataLocalMicrosoftWindowsExplorer

Son olarak, Dosya Gezgini'ni yeniden başlatmanız gerekir. Bunu Görev Yöneticisi'nden yapabilirsiniz. Görev Yöneticisi'ni açın ve İşlemler sekmesinde Windows Gezgini'ni arayın. Seçin ve sağ alt kısımdaki Yeniden Başlat düğmesine tıklayın. Dosya Gezgini yeniden başlatıldığında, klasörlerdeki siyah arka plan kaybolur. İyi önlem almak için sisteminizi yeniden başlatın.

Ancak bu işlem sorunu çözecektir, çünkü simge önbelleğiyle ilgili olduğu için yeniden görünebilir. Bunun arkasında bilinen bir neden yok ve Windows 10 ile yanlış giden her şeye kıyasla çok küçük bir hata olduğundan, bu tam olarak yüksek öncelikli değil. Microsoft'un hala Windows Search gibi hala çözemediği, çoğu kullanıcı için çalışmadığı için daha büyük sorunlar var, bu nedenle bu sorun yakında çözülmeyecek. Hata bir kez daha ortaya çıkarsa, düzeltmeyi gözden geçirebilir ve klasör simgelerinizi normale döndürebilirsiniz.

Diğer bir çözüm, çok kaba olmasına rağmen, klasörü silmek (içeriğini yedekledikten sonra) ve yerine yenisini oluşturmaktır. Daha sonra içeriğini geri taşıyabilir ve yeni klasörün aynı siyah arka plana sahip olmadığını umabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Dosya Gezgini'nde albüm resmi yok nasıl düzeltilir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.