Windows 10'da Komut İstemi Dosya Uygulama Derneği Nasıl Ayarlanır

Windows 10, seçtiğiniz herhangi bir uygulamayı belirli bir dosya türünü açmak için varsayılan uygulama olarak ayarlamanızı sağlar. Bazı durumlarda, örneğin, tarayıcınızla birlikte, Edge'i üstün bir seçenek olarak kullanmaya çalışacak ve diğer dosya türleriyle ve uygulamalarda fazla direnç göstermeyeceksiniz. Elbette uygulama varsayılanları genellikle sıfırlanır ve bazen tamamen ayarlanamazlar. Bu durumda, her zaman Komut İstemi'nden bir dosya uygulaması ilişkilendirmesi ayarlayabilirsiniz.

Dosya Uygulama Derneği

Komut İstemi'nden bir dosya uygulaması ilişkilendirmesi ayarlamak için yönetimsel haklara ihtiyacınız vardır. Yapmanız gereken ilk şey, varsayılan bir uygulama ayarlamak istediğiniz dosyanın dosya uzantısını bulmaktır. Bu yeterince kolay; Dosya Gezgini içindeki dosyayla konumu açın.

Dosyayı sağ tıklayın ve içerik menüsünden Özellikler'i seçin. Genel sekmesinde, dosyanın uzantısının ne olduğunu size söyleyen bir 'Dosya Türü' bölümünü göreceksiniz.

Komut İstemi'ni yönetici haklarıyla açın ve aşağıdaki komutu çalıştırın.

Sözdizimi

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN

, Windows

Windows 10'da Dosya Gezgini'nde Komut İstemi Penceresi Nasıl Açılır

, Windows

Windows'da Hızlı Erişim Araç Çubuğuna Komut İstemi ve PowerShell Nasıl Pin Yapılır

assoc .fileextension

Örnek

assoc .html

Bu komut, dosyanın sahip olduğu dosya türünü döndürür. Bu sonuç, bir dosya uygulaması ilişkilendirmesi ayarlamak için komutu çalıştırmanız gereken şeydir. Aşağıdaki ekran görüntüsünde, komutun döndürdüğü dosya türü “htmlfile” dır.

Ardından, dosya türüyle ilişkilendirmek istediğiniz uygulamanın EXE dosyasının mutlak yolunu bulun. Aşağıdaki komutu çalıştırın.

Sözdizimi

ftype File Type=”absolute-path-to-application” “%1”

Örnek

ftype htmlfile=”C:Program Files (x86)GoogleChromeApplicationchrome.exe” “%1”

Dosya uygulama ilişkilendirmesi başarıyla ayarlanmışsa, Komut İstemi aşağıdakileri döndürecektir.

File Type=”absolute-path-to-application” “%1”

Bu noktadan sonra, Windows 10 set uygulamasıyla ilişkilendirdiğiniz dosya türünü açmak için kullanacaktır. Bu yöntem, dosya ilişkilendirmesinin sıfırlanamayacağını veya başka uygulamaların değiştiremeyeceğini garanti etmez.

Windows 10'daki bir hata, dosya uygulama ilişkilendirmesinin sıfırlanmasına neden olabilir. Aynı şekilde, aynı dosya türünü de açabilen ve bu tür dosyalar için varsayılan uygulama olarak ayarlayabilen yeni bir uygulama yüklerseniz, belirlediğiniz dosya uygulama ilişkilendirmesi kırılır.

Bunu tarayıcınız için yapmakla ilgileniyorsanız Cortana'nın web aramalarını Edge'e göndermemesi, bu yöntemin işe yaramayacağını. Edge'den Chrome veya Firefox'a gönderilen istekleri yönlendirmek için EdgeDeflector adlı bir uygulamaya ihtiyacınız var. Farklı bir tarayıcı kullanıyorsanız, Search Deflector'ı deneyin.

Bir önceki yazımız olan Windows 10'da Kullanıcı Profili Nasıl Yedeklenir başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.